Mauzoleum zničil Steve

Jimi Hendrix mi napsal esemesku, že na iTunes našel naše nahrávky, poslechl si je a zjistil, že to nebyla špatná práce. Navrhl, abychom se zase dali dohromady, což jsem v první fázi odmítl zarytým mlčením. Když se po několika dnech připomněl znovu, a to rovnou se stejným návrhem na comeback, odpověděl jsem, že bychom si na to měli sednout. Ještě jsme si nesedli, ale pokud si sedneme, bude jisté, že dojde k největšímu comebacku posledních deseti let. Mauzoleum se možná vrátí!!! Vím, že se těšíte.
Mauzoleum byla kapela, ze které šel strach. V naprosté tichosti vznikla v říjnu 1989, tehdy s kytaristou Vladanem Sršněm. Byl to on, kdo přišel s prvním songem Hou hou krávy jdou, který byl sice vtipný, ale postrádal punkový atak. Bylo to spíš zaprděné reggae.
Když Vladan i se svou skladbou z kapely odešel, nastoupil divoký kytarista Jimi Hendrix. Jmenoval se Bob, ovšem my se rozhodli prosadit v prvních chvílích malým českým podvodem, a tak Bob přijal za své jinak v branži poměrně známé jméno Jimi Hendrix a bubeník Luděk v branži též povědomé jméno Roger Taylor. Já jako baskytarista užíval uměleckého jména Karel Nováček, což mělo podtrhnout naše vlastenectví. Paradoxně jsem tehdy prožíval období, kdy jsem se cítil být především Indem.
Písničky jsme číslovali, takže brzy vznikly skladby 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 a 9. Když nám to tak hezky šlo, naplnili jsme druhou část naší vize, sice přijali do kapely punkový dětský sbor. Jistě, dětské sbory, i punkové, v historii pop music byly. Málokterá kapela měla ale sbor jako součást své identity. Když se nám podařilo rozptýlit obavy přátel a rodičů, že jsme pedofilové a hrozí nám těžký žalář, vyrazilo Mauzoleum, punková kapela s punkovým sborem, do světa.
A byla to velká jízda. Dětí se ve sboru za dva a půl roku existence vystřídalo na 250. Jejich nábory jsme dělali osobně na školách, leč mnohé z takto přijatých dětí musely odejít po prvním vystoupením. Ony sice byly nadšené, ale jejich rodiče – kteří se přišli na koncert své ratolesti podívat navlečeni ve sváteční róbu – usoudili, že ve společnosti opilých a zfetovaných diváků jejich synek či dcerka v lékaře, politiky, lobbisty a právníky nedorostou. Přežili jen ti nejotrlejší.
S Mauzoleem jsme složili dvaadvacet písniček, jeden hit za druhým. Například písnička číslo 15 svého času doslova svlékala fanynky do spodního prádla. Toho jsme je pak zbavili, k radosti chlapecké části našeho sboru, songem číslo 19. Nikdo netušil, že to byla coververze písně od polské skupiny Proletaryat.
S Mauzoleem jsme koncertovali v Berlíně – tam tehdy sbor vypil skoro všechny džusy na baru, protože ovocné džusy u nás tehdy byly neznámé, a byli jsme na turné v Itálii. Při jednom vystoupení vtrhl na pódium vášnivý Ital a začal nám osahávat sboristy, což vedlo k přerušení koncertu a rvačce nás muzikantů s vetřelcem.
Za sebe mohu říct, že jsem nebyl dobrý baskytarista. Protože jsem byl ke všemu líný a neměl jsem peníze, hrál jsem na tři struny, a když praskla i ta třetí, zbyly mi dvě. Přesto bylo možné všech dvaadvacet songů na koncertech na dvě struny (byly to struny A a E) odehrát.
Vlasta Henych, šéf kapely Törr, jednou přišel na koncert Mauzolea do KD Eden, a když zřel můj instrumentální výkon, podotkl, že není správné, abych jako hudební recenzent kritizoval muzikanty, když sám hraju – cituji – na hovno. Tehdy jsem poprvé dostal chuť Mauzoleum rozpustit.
Nakonec tak učinil Steve Harris z Iron Maiden. Byl jsem na koncertě jeho kapely v Ostravě. Pozoroval jsem jeho hru na baskytaru, a poté jsem usoudil, že Mauzoleum je třeba rozpustit, protože prostě nemám právo na baskytaru hrát. Stalo se, zbytek kapely ještě pokračoval jako Vegetarian Pork Fashion, ale bez punkového sboru.
Byla to krásná léta. Na iTunes si můžete obstarat nahrávky a můžete i věřit, že třeba přijde čas a Mauzoleum se v plné síle vrátí. Jimi Hendrix už mi psal.Komentáře [ 10 ]

 • Jana napsal:

  Udělej to, oživ Mauzoleum, punkový dětský sbor bude hit. Fakt.

 • Krystof napsal:

  Na serveru RedWayMag jsem nedavno cetl starsi rozhovor, zde je utrzek:

  (…)
  - To ti bylo kolik?

  Kolem deseti let. Ale je pravda, že v tý době jsem už působil v punkové kapele Mausoleum. Vedl ji Jaroslav Špulák, dnes hudební publicista a kritik. Přišel jednoho dne k nám do školy dělat nábor do dětského sboru. Mausoleum byla totiž punková kapela s dětským sborem. Na první zkoušku přišlo asi čtyřicet dětí, na druhý nás bylo sotva šest – tvrdý jádro. Díky tomu jsem dal ve svých jedenácti letech punkové turné po Itálii, hráli jsme po těch nejzaplivanějších rockovejch pajzlech.

  - A jak to fungovalo v praxi? To vás dospělí punkáči vždycky uložili v deset večer spát?

  Ne, v deset večer jsme většinou začínali hrát. Ale nikomu se nic nestalo, všechno probíhalo v pohodě a byla to docela legrace. Hráli jsme i v Berlíně, krátce po pádu komunismu. V hlavě mi utkvěly obrazy rozpadlý Berlínský zdi a těch uměleckejch objektů sestavených ze zbytků trabantů. S Mausoleem jsem přičichnul k atmosféře pódia a zjistil jsem, že mě to tam hrozně baví. Přitom jsem taky poslouchal rap.

  Je to rozhovor s Katem z Prago Union.

 • Honza napsal:

  Otázka je, jestli budeš hledat nový děti anebo bude zpívat to starý tvrdý jádro? Ale je fakt, že pecka by to byla!

 • Honza napsal:

  A zdárně k těm koncertům sekundovali SPS, Hubert Macháně, Plexis, The Pow a taky Načernorrrr!!

 • Honza napsal:

  V roce 1998 vystoupilo Mauzoleum na hlavním podiu festivalu Rock for People.

 • Ulvr napsal:

  dá se to někde najít? ty písničky? znal jsem ještě na základce spolužáka, ktzerý tam zpíval a měl doma nahrávku…

  bohužel se nedochovala a byla to magnetofonová kopie

  pamatuji z písní „ruský jazyk dělá děla“, nebo „ko ko kopala vokolo sebe nohama“, či „co to táta koupil domů“ hydraulický lis“ a taky sem měl moc rád „do lesíčka na čekanou s Tebou nikdy nepudu“

  dá se to někde stáhnout?

  třeba youtube?

 • Tomas napsal:

  Ahoj Jardo, to je skvělej nápad, oživte Mauzoleum. Hydraulický lis je hitovka, která se zpívá v létě u ohňů:) Zdraví jedno ze sborových dětí Tomáš V.

 • bendous napsal:

  ahoj,jsem pro este ty pisne pamatuju,rad bych asspon nahravku,krasna vzpominka na detstvi,charlie

 • Gabčena napsal:

  Ahoj klucí, pravda moc pěkne vzpomínky, nezapomenu na sbor.☺ možna si jeste vybavíte u konce nasi existence nejmladšího člena co nebyl moc videt ale zato pekně slyšet☺chichí..

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)