Muse končit nemusí, jdou hrdě dál

Baskytarista britských Muse Chris Wolstenholme před čtyřmi lety v jednom rozhovoru řekl, že jakmile jeho kapela nebude schopna nadále svou hudbu posunovat a vyvíjet se, skončí. Nové album The 2nd Law prozrazuje, že jedna z nejslavnějších rockových skupin současnosti končit nemusí. Pokud ji tedy nezničí Wolstenholmeův aktuální boj se závislostí na alkoholu.
Když před několika měsíci napsal zpěvák a kytarista Matt Bellamy na Twitter, že kapela začíná natáčet svou „křesťansko-gangsta rapově-jazzovou odysseu s ambientní hudbou, nepokojným dubstepem a metalovo-flamencovou psychedelií“, vypadalo to jako vtip. Dnes je jasné, že to bylo (pravda, poněkud s nadhledem) vysvětlení toho, po čem Muse šli. Žádný žert.
Šesté studiové album kapely je mixem tak různých stylů a směrů, že v podstatě lze hovořit o novém stylu – muse rock. Můžeme si vzpomenout na cokoli z hudební historie, a osmdesát procent toho najdeme na nové desce.
Obrovský balík inspirací přitom drží hrdě při sobě. S trochou nadsázky lze říct, že album zní jako smysluplný mejdan muzikantů z různých oborů.
Jsou na něm David Bowie (jeho vliv je znát například v písni Animals), Freddie Mercury i jeho kytarista z Queen Brian May (Survival), Bono Vox (Big Freeze), Aphex Twin (finální The 2nd Law: Unsustainable a The 2nd Law: Isolated System), Depeche Mode (Madness), Michael Jackson (Panic Station) a další. Žádný vliv přitom není čistý, vždy se mísí s nejméně jedním dalším hudebním pocitem.
Na desce je i to věčné kapelní pochodování kolem jádra kýče, které je znát třeba na olympijské Survival, patos, který s sebou trojice vleče drahně let, i efektnost, tolik využívaná zvláště při koncertech.
V baladě Save Me a kytarové Liquid State vypráví jejich autor Chris Wolstenholme o své závislosti na alkoholu. Kapela také přiznala, že po dlouhé době jsou texty na nové desce i o vztazích, což jí v podstatě dodalo „pozemský“ rozměr, oblast, v níž se neexperimentuje.
The 2nd Law je kolekce, při jejíž tvorbě se formace bavila vystavováním struktur písniček, aranžováním a efekty ve zvuku. Ve svém plánu neopakovat se a stoupat v hudebních myšlenkách dál udělala další krok.
Těžko si představit, kam půjde příště… to je ale koneckonců její problém. 22. listopadu nám v Praze předvede, jak nové skladby znějí naživo.

Muse: The 2nd Law
Warner Music/Supraphon, 53:49
Hodnocení: 90%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 1. října 2012)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)