No Doubt moc chtěli

Zpěvačka Gwen Stefani se z patnácti minut sólové slávy, která v praxi čítá dvě alba, ani moc netěšila. Nedávno dokonce prohlásila, že už nikdy nechce být sólovou zpěvačku a raději se soustředí na práci v kapele.
Samozřejmě v No Doubt, americké formaci, s níž v devadesátých letech okusila chuť celosvětové slávy. V pětadevadesátém vyšlo album Tragic Kingdom, na kterém jsou hity Don’t Speak a Just A Girl. Nikdy poté je formace nepřekonala, a nepovedlo se to ani Stefani na sólové dráze.
Po více než desetiletém vydavatelském půstu (kolekce Rock Steady vyšla v roce 2001) přicházejí No Doubt s novinkou Push And Shove. V jejich diskografii je to šesté studiové album a při pohledu na obal je poněkud komické. Punkové účesy mužské části ansámblu totiž vypadají u bývalých čtyřicátníků vážně směšně. Ale budiž, důležitá je hudba.
Novinka je kvalitativně nevyrovnaná. Dobré písničky střídají nepovedené, energickou náladu občas dostihne bezduchost. Skladby Settle Down (koktejl ska, dancehallu, funku a elektroniky), Looking Hot (disko s dunící basovou linkou) nebo Push And Shove (řízný dancehall osvěžený reggae) jsou ty lepší, a navazují na to, co kapela tvořila v devadesátých letech.
Studené jsou písně, které připomínají sólovou kariéru Gwen Stefani, konkrétně Gravity nebo Undercover. Jsou prosté nosného melodického i aranžérského nápadu, spíše představují sériově produkovaný střední proud. Ani pokojná Heaven nepatří ke kompozicím, jež by prozrazovaly nějaký faktický autorský přínos současných No Doubt.
Deska nedisponuje skladbami, které si posluchač po prvním poslechu zapamatuje na zbytek dne. Kapela se z velké části utopila v aktuální neschopnosti strhnout na sebe pozornost přirozenou kvalitou. Anebo ta křeč vznikla proto, že prostě „moc chtěla“…

No Doubt: Push And Shove
Universal Music, 51:57
Hodnocení: 60%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 3. září 2012)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)