Trendy netknutá Fiona Apple

Sedm let trvalo třiačtyřicetileté americké zpěvačce Fioně Apple McAfee Maggartové, jež na hudební scéně vystupuje jako Fiona Apple, než vydala čtvrté studiové album. Opět si na něm libovala nejen v tvorbě z ranku alternativního, nýbrž i v dlouhém názvu. Oficiálně se totiž její kolekce jmenuje The Idler Wheel Is Wiser Than the Driver of the Screw and Whipping Cords Will Serve You More Than Ropes Will Ever Do. Celý svět to ale zkracuje na The Idler Wheel…
Když novou desku dokončila, opustila prý studio tak naštvaná, že si v následujících dnech musela naordinovat léčbu psychiky. Následovala terapie, při které běhala kolem domu do kopce a z kopce. Trvalo to osm hodin v kuse, do chvíle, kdy ji nohy přestaly nést. Teprve pak se vrátila k běžnému životu. V tomto kontextu je obtížné přijmout fakt, že na desce v muzice i výrazu zjemnila.
Jednotlivé skladby nemají klasickou písničkovou stavbu, jejich největší sílou je tajemná atmosféra a důsledný přednes. Za proklamovanou alternativou jsou souběh blues, jazzu, rocku, divadelního přednesu, šansonového napětí a emotivních aranží, vyhlížejících jako výsledek studiové improvizace. Z toho všeho vyrostlo tiché album, na němž je nástrojů minimum, vlastně jen piáno a různé perkuse.
Dynamické zvraty a mocné akcenty na nové polohy skladeb odlišují novou tvorbu Fiony Apple od starší. Přinejmenším ve srovnání s předešlou deskou Extraordinary Machine, na které se mísily prvky popu a klasické hudby do podoby tzv. baroque popu.
The Idler Wheel… je album, jež fascinuje detaily. Zajímavé jsou například hlasové kejkle v Hot Knife, či dětské výkřiky ve Werewolf.
Průběh písniček je ovšem dost předvídatelný. Pakliže přijmete jako vodítko jejich úvod, devětadevadesát procent skladatelů by je táhlo směrem, kterým je tlačila Fiona Apple. V tomto ohledu očekávání nenaplnila.
Přesto nahrála dobré album. Kdo jiný to měl ostatně udělat, když ne dívka, kterou vůbec nezajímá, co se v posledních sedmi letech na světové hudební scéně dělo.

Fiona Apple: The Idler Wheel…
Sony Music, 42:39
Hodnocení: 80%Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)