Led Zeppelin a poslední zlaté časy

Možná naposledy se sešli žijící členové britské skupiny Led Zeppelin na pódiu, když zavzpomínali na zlaté časy své existence, pokusili se je znovu prožít a poctili při tom zesnulého kamaráda Ahmeta Erteguna, šéfa vydavatelství Atlantic Records. Stalo se to 10. prosince 2007 a do londýnské O2 Areny se dostalo osmnáct tisíc šťastlivců. Zájem o lístky prý mělo dvacet miliónů lidí, jejich majitelé nakonec vzešli z losování.
Na dvou CD a jednom DVD vychází pod názvem Celebration Day záznam historického večera. Byl to významný koncert, přehlídka toho nejlepšího, co kapela během kariéry složila, napsala i zahrála. Zpěváka Roberta Planta, kytaristu Jimmyho Page a baskytaristu Johna Paula Jonese doprovodil Jason Bonham, syn původního bubeníka Johna, jenž v roce 1980 zemřel.
Ač tomu neodpovídala vizáž muzikantů, hráčsky se jim dařilo dosíci atmosféry koncertu z přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Plant s nadhledem a nádherným chraplákem přesvědčoval, že je stále bouřlivý zpěvák, Page hrou obnažoval své instrumentální i improvizační schopnosti, rytmika pak tepala jako stroje ve fabrice.
V některých pasážích rozehrála čtveřice dramatický instrumentální kolotoč, do kterého citlivě vstupoval Page, aby jej hlasem udělal barevnějším. Každičká nota měla ten večer smysl, každá pasáž pointu, všechny písně pak noblesu.
Není divu, že Celebration Day je jedno z nejočekávanějších alb podzimu. Tolik umění, energie a opravdovosti dostane do svých nahrávek málo současných kapel.

Led Zeppelin: Celebration Day
Atlantic Records/Supraphon, 124 min.
Hodnocení: 95%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 22. listopadu 2012)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)