One Direction bodují povědomými nápěvy

Před rokem vydala britsko-irská formace One Direction debutové album Up All Night. Pětice Niall Horan, Zayn Malik, Liam Payne, Harry Styles a Louis Tomlinson, která se prosadila poté, kdy skončila v sedmé sérii britské X-Factor v roce 2010 třetí, jím zásadně oživila zájem o boybandy.
Příjemnými písněmi si podmanila svět, mladé dívky jí svou nadstandardní fanouškovskou náklonností poslaly do pozice nejžhavější současné popové kapely světa a tisk nepokrytě píše o tom, že podobné reakce vyvolávali svým bytím v šedesátých letech Beatles. Debutu se dosud celosvětově prodalo více než pět miliónů kusů.
One Direction jsou velmi chytře vymyšlený projekt. Písničky na nové album Take Me Home, které vyšlo včera, jim napsali skvělí autoři, včetně takového Eda Sheerana, současné britské písničkářské hvězdy. Tu a tam samozřejmě přiložili ruku k dílu i hoši z kapely a konečnou podobu nechali na producentech, kteří moc dobře vědí, jak by měl současný pop znít. Respektive jak by chtěli, aby zněl.
Výsledkem ryze týmové práce je album, které je po technické stránce téměř dokonalé. Hlasy se v písničkách lahodně kupí ve vokálních partech a chybičku v nich nezaslechnete. Kolekce má znamenitý moderní zvuk, živé nástroje (včetně smyčců) jí dávají potřebnou velkorysost a skladby jsou na ní za sebou poskládané tak, aby posunovaly atmosféru k „teatrálně velkému hlasovému finále“ v podobě balady Summer Love.
Navíc mají vesměs hitové ambice. Pravda, u poslechu několika z nich se neodbytně vkrádá pocit, že jste je už někdy slyšeli (třeba singlovka Live While We’re Young je v úvodním riffu podezřele podobná skladbě punkových The Clash Should I Stay Or Should I Go). Při současné celosvětové popové impotenci je to ale bohužel ta nejlepší cesta, jak na sebe upozornit.
Nad jiné boybandové projekty vyčnívají One Direction i tím, že jsou mistrovsky prezentovány. Manažerský tým dobře ví, že i vcelku kvalitní hudební zboží potřebuje dobrou propagační podporu a své profesionální činění tomu přizpůsobuje.
Mánie, kterou v posledních měsících pětice vyvolala, odpovídá poptávce po chlapeckých popových kapelách. Take That už jsou totiž pro teenagerské publikum příliš dospělí – i s Robbiem Williamsem v sestavě.

One Direction: Take Me Home
Sony Music, 42:23
Hodnocení: 75%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 13. listopadu 2012)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)