Pražský výběr je zpět. Co bude dál?

Nejočekávanější hudební návrat letošního roku nadešel v pátek v pražské Tipsport Areně. Po bezmála šesti letech osobních neshod se na pódiu sešla v klasické sestavě z osmdesátých let skupina Pražský výběr.
Přesněji v klasických sestavách, neboť první album Straka v hrsti nahrál s Michaelem Kocábem (zpěv, klávesy), Michalem Pavlíčkem (kytara, zpěv) a Vilémem Čokem (baskytara, zpěv) bubeník Jiří Hrubeš. Došlo k tomu v roce 1982, leč o rok později byla kapela zakázána a zmíněná deska vyšla až v roce 1988.
V pětaosmdesátém Hrubeš emigroval, nebyl tedy u nahrávání druhého alba nazvaného, stejně jako tehdy kapela – Výběr. Za bicími seděl Klaudius Kryšpín a deska vyšla v roce 1988.
Obě alba, v biografii formace nejslavnější, tvoří program koncertů aktuálního turné. První část patří Strace v hrsti, v níž bubnuje Hrubeš, druhá nahrávce Výběr, kdy za bicí soupravou sedí Kryšpín. Zpěvem a hrou na bonga je doprovází ještě Jiří Tomek, rovněž člen tehdejší sestavy.
Do pražské hokejové haly přišli Pražský výběr pozdravit ve většině pamětníci nebo ti, které svou tvorbou zásadně oslovil. Bylo jich víc než deset tisíc. Hala byla plná a nebylo moc taktické – byť to odpovídá humoru kapely – poslat patnáct minut před začátkem koncertu na pódium akordeonistu, aby hrál i improvizoval. Jeho snažení se setkalo s pískotem, neboť ten večer nešlo o nic jiného, než o koncert Pražského výběru.
Na jeho začátku se Michael Kocáb vynořil z rakve, což bylo symbolické. Obnažená válečná sekera mezi jím a Pavlíčkem s Čokem měla totiž nabroušené ostří a v posledních letech byla na české hudební scéně neblaze cítit. Usmířil je pohřeb Václava Havla a oboustranná touha vrátit se k něčemu, co v jejich hudebních životech mělo velký smysl.
Návrat naplnil očekávání. Hra stála na excelentních instrumentálních výkonech, přičemž například Pavlíčkova sóla byla fenomenální. Skladby z desek potvrdily svou nadčasovost a ukázaly, že po aranžérské a zvukové stránce mohou směle konkurovat písním dnešních rockových koncertů, zvláště v době, kdy je moderní retro styl, čili návrat do minulosti.
Nejisté byly pěvecké linky. Ani ne ty sólové, v nich bylo vždycky místo pro kus punkové nezávaznosti. Nešlapaly vokální party, intonačně to někdy doslova haprovalo. Zajímavá nebyla bubenická sóla uprostřed programu, leč ta šla na vrub faktu, že se měnili bubeníci a ostatní členové potřebovali čas pro oddech a převlečení.
Album Straka v hrsti mělo v živém provedení noblesu. Písničkám z Výběru pak jejich instrumentální náročnost trochu ubrala švih. Rozhodně nebylo ale patrné, že Pražský výběr prezentoval i několik skladeb, které předtím naživo nehrál, nebo jen sporadicky.
Atmosféru důležitosti koncertu dokreslovalo obří pódium, pyrotechnické efekty, světelný park i projekce, které střídaly lepší nápady s fádními.
Pražský výběr nicméně obstál. Vrátil se v klasické sestavě (v písni SOS přišel na pódium i bývalý člen Ondřej Soukup, aby řekl ono legendární „Haló, Soukup…“), odehrál slavné písničky a potěšil srdce těch, kteří si v minulých letech mysleli, že je po něm veta.
Zítra se představí v Ostravě, 21. listopadu v Brně a o tři dny později uzavře českou část turné v Pardubicích. Koncert v Bratislavě přeložil na březen 2013.
Pakliže v minulých dnech kapela nechtěla předjímat, co bude dál, a odkazovala na to, jak dopadnou koncerty, nyní – po vydařeném vstupu do turné – lze očekávat její další práci.
Pravda, oslovit mladší publikum stávajícím repertoárem bude těžké. Pokud by se ale rozhodla nahrát novou desku, což by bylo logické, mohla by při své hudební erudici připravit dílo, které bude zajímavé nejenom pro generaci souputníků a fanoušků, ale i pro ty další.
Chuť na to jistě má, ambice také, kvality nepochybně. A kdo jiný by měl takovou výzvu přijmout?

Pražský výběr
Tipsport Arena, Praha, 9. 11. 2012
Hodnocení: 80%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 12. listopadu 2012)Komentáře [ 2 ]

  • Honza napsal:

    Zezčátku byl zvuk Výběru úplně na nic, Pak se zvuk kvaltativně zvedal. By\l to přece jenom jejich první koncert po několika letech. Chyběl mi jen Pán Výtahů. Jinak zaznělo vše,c ojsem očekával!

  • Petr napsal:

    Pán výtahů není věc Pražského výběru, ale z Kocábovy sólovky.

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)