Taylor Swift láme rekordy a jde se do boje

Americká countrypopová zpěvačka Taylor Swift se ihned po vydání svého čtvrtého studiového alba Red dostala na vrchol amerického prodejního žebříčku Billboard Top 200. Během prvního týdne v Americe prodala rekordních 1,208 miliónu jeho kopií.
Na 465 tisíc kopií z toho v digitální formě v internetovém obchodu iTunes. Je to nejlepší výsledek této společnosti od jejího založení v roce 2003. Síť Target prodala 396 tisíc kusů, což je rovněž její rekord.
Celkové prodejní číslo přináší nejlepší výsledek od roku 2002. Tehdy během sedmi dní po vydání prodal Eminem 1,322 miliónu kusů kolekce The Eminem Show. Navíc je Red od roku 1991 teprve osmnáctou deskou, která se v týdenní prodejnosti ve Spojených státech dostala přes milión exemplářů.
Dvaadvacetiletá Taylor Swift, jež bude v prosinci spolumoderovat nominační večer cen Grammy, zařadila na své nové album šestnáct skladeb. Od countryového nádechu v hudební řeči svých předcházejících počinů se tentokrát odklonila, a to nejvýrazněji ve své kariéře.
Namířila spíše do popových vod a countryová vyznění si do písniček nechala varanžovat spíše jako příjemnou ozdobu.
Nové skladby svým textovým obsahem nadále směřují k teenagerkám a zpěvaččiným vrstevnicím. Ve srovnání s minulými albovými počiny jsou nicméně ve svém výrazu méně naivní, hudebně využívají elektronických vsuvek, v současném popu tolik moderních, a obvyklá naivita v přednesu zpěvačky je na dobré cestě k proměně v sebejistotu.
Taylor Swift se totiž konečně tlačí mezi seriózní dospělé zpěvačky. Že zůstala poblíž mladým posluchačům, je dobré proto, aby měla napříště silnou fanouškovskou základnu.
Rozhodně však není pochyb o tom, že na této kolekci směřuje do popových vod, aby se tam utkala s těmi nejlepšími. Šanci uspět rozhodně má.

Taylor Swift: Red
Universal Music, 65:16
Hodnocení: 70%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 2. listopadu 2012)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)