UDG to svým fanouškům udělali těžší

Čtvrté album ústeckolabské kapely UDG se jmenuje Akrobat a v její kariéře je věru akrobatickým kouskem. UDG byli totiž vždy jasní melodici. Na třech svých albech si našli charakteristický zvuk, do něhož funkčně zapadaly i drobné pěvecké, instrumentální i zvukové nedostatky, jimiž nahrávky „disponovaly“.
Akrobat je po jmenovaných technických stránkách dokonalejší, což to je pro tradiční zvuk UDG paradoxně problém.
Zpěvák Petr Vrzák vytahuje ze svého jinak trochu zaměnitelného výrazu maximum, instrumentalisté odvedli poctivou práci a to vše je překryto zvukem, který je moderní a lehko spojuje solidní pop s rockovým základem písniček. Překonalo to nedokonalosti předešlých alb. Ty nedokonalosti, které se pro zvuk kapely staly charakteristické, staly se jeho silou.
Na nové desce nedostává tolik prostoru saxofon Adama Kupery. Použit je minimálně, ve srovnání s minulými alby ustoupil z pozice typického nástroje. UDG také nenapsali písničky, které by byly melodicky tak silné, aby si je posluchač oblíbil po prvním poslechu.
Když vyšel singl Pádové otázky, bylo třeba věnovat mu tři poslechy, aby se dostal do paměti a nechtěl se z ní hnout. U dalších písniček na novém albu je třeba ještě větší trpělivosti.
Na jednu stranu by tak skladby měly mít delší životnost, na stranu druhou je to v uspěchané době náročný požadavek na fanoušky, které svou hudební nabídkou bombardují i stovky dalších kapel a zpěváků.
Pokud jde o kvalitu nahrávky, udělali UDG nesporně krok kupředu. Jistě na tom má zásluhu i producent Armin Effenberger. Z pohledu přístupnosti písniček ale novinka sotva překoná starší nahrávky. Hit podobný Hvězdářovi na ní zkrátka není. Pádové otázky, Modlitba nebo Najednou jsou ale skladby, které by měly v koncertním programu šestice místo mít.
UDG takto technicky vycizelované album nahrát potřebovali. S Effenbergerem díky práci na něm přičichli k pracovní profesionalitě, což je zkušenost, kterou si ambiciózní kapely potřebují přivlastnit. A když pro poprock tolik potřebné hity „na první dobrou“ přinese příští deska, bude nezastupitelnost Akrobata potvrzena.

UDG: Akrobat
Supraphon, 34:15
Hodnocení: 70%

(Tato recenze vyšla 31. října v deníku Právo)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)