Coldplay a jejich chvíle písniček a nadšení

Zaznamenat show, se kterou britská skupina Coldplay letos dováděla své příznivce k návalům nadšení, byla povinnost. Na trh se proto aktuálně dostává kolekce CD a DVD nazvaná Live 2012. V budoucích časech připomene to, co se v tomto roce zdálo být absolutním vrcholem koncertního vystoupení napěchovaného po okraj drahými efekty i kýčovitými vsuvkami.
Copldplay se v patnácti letech existence poprali se svou netrpělivostí a přijali pozvolný vzestup. Zatímco na prvních dvou albech jejich skladby připomínaly spíše alternativní vzdor střednímu proudu, následně se cosi zlomilo. Kapela odhodila stranou bolestínskou atmosféru kompozic a pustila se do psaní živějších a veselejších fází.
Na Live 2012 jsou sestřihy z koncertů v Paříži, Madridu, Montrealu, Los Angeles a z loňského festivalu v Glastonbury. Ve filmovém zpracování mají přirozený náskok, neboť pracují s tím pro koncertní vystoupení podstatným, tedy s obrazovým vjemem.
Tvůrci hudebního dokumentu nezatratili estetiku loňské desky Mylo Xyloto i věcí s ní spojených, a tak se v záběrech objevuje hippiesovská grafika a tu a tam barvu nahradí klasická černobílá. Takové zachování kontextu je nesmírně funkční.
Divákům na koncertech na zápěstích také svítily barevné pásky, stejně jako tomu bylo letos v září v Praze, kam Coldplay zavítali. Dokonalý je zvuk a zajímavá řada kuriózních záběrů, třeba když zpěvák Chris Martin v Montrealu při vstupu na malé pódium natáčí reakce diváků na retro kameru a záběry z ní pak doplňují daný úsek v dokumentu.
Pokud jde o tvorbu, jsou dnes Colplay skupinou určující dech středního rockového proudu. Při poslechu záznamu pak zjistíte, že řadu hitů znáte, aniž byste doteď třeba tušili, kdo je jejich interpretem.
Live 2012 je vkusný dokument o tom, kterak bylo možné zhmotnit rockovou hudbu s popovým přelivem na ploše velkého sportovního stadiónu a učinit tak následující chvíle zcela nezapomenutelné.

Coldplay: Live 2012
EMI Music, 66:36 (CD) a 96:00 (DVD)
Hodnocení 90 %

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 4. prosince 2012)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)