Jacksonovo album Thriller zlomilo poslední rasové předsudky v americkém šoubyznysu

30. listopadu 1982 vyšlo slavné album Michaela Jacksona Thriller. Nejenom že se stalo nejpopulárnější deskou v historii pop music, ale podařilo se mu zlomit poslední rasové předsudky, které v šoubyznysu v té době ještě vládly.
Po vydání alba Off The Wall v roce 1980 byl Jackson zaskočen tím, jak chladně bylo v Americe přijato. Myslel si, že by mohlo získat ocenění pro nejlepší nahrávku roku, ovšem to se nestalo. V Austrálii sice bylo na prvním místě národní hitparády, na Novém Zélandu bylo druhé, doma v Americe se mu ale výše než na třetí pozici vyšplhat nepodařilo a ve Velké Británii jakbysmet.
„Bylo to nefér a už nikdy se to nesmí opakovat,“ nechal se tehdy slyšet Jackson. Reagoval tak i na nezájem médií, se kterým se setkal. Když se zeptal v redakci proslulého magazínu Rolling Stone, jestli by s ním nemohli udělat titulní rozhovor, dostalo se mu záporné odpovědi.
„Řekli mi, že černí lidé na obálce časopisu nepomáhají prodeji. Však počkejte, jednou mě budete prosit o rozhovor. A já? Možná budu souhlasit, a možná ne,“ láteřil tehdy Jackson.
Sotva tušil, že se jeho „proroctví“ vyplní už za dva roky.
30. listopadu vyšel Thriller, album, jehož bezprecedentní úspěch a stylová různorodost oslovily posluchače napříč rasovým spektrem. Na základě těchto doložitelných okolností musela tehdy stále ještě rasově poněkud opožděná Amerika uvolnit náhled na černé zpěváky v pop music.
Podobné to bylo i v oblasti Jacksonových hudebních videoklipů. Jestliže do té doby prestižní stanice MTV jeho díla především odmítala, s úspěchem alba Thriller začal videa vysílat a přestala tak – ke své radosti – čelit obvinění z hudebních předsudků a rasismu.
Jde jen o to, že Jacksonův význam nejsou pouze jeho úchylky, plastické operace a závislost na lécích.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)