Bruno Mars vymýšlí a funguje to

Jako dítě se Peter Gene Hernández, jenž si později zvolil umělecký pseudonym Bruno Mars, rozhodl následovat Elvise Presleyho. V jiné době, konkurenci a s jiným publikem to není cesta jednoduchá, jenomže jemu se daří. Podle některých kritiků Elvise připomíná. A úspěšný je také. Loni prodal celosvětově nejvíce písniček v digitální podobě – přes dvanáct miliónů.
Vyrůstal v umělecké rodině na Havaji. Matka tančila domorodý tanec hula, otec ji jako bubeník doprovázel s kapelou. Pak jej uchvátil rock’n’roll. Elvise imitoval během rodinných dýchánků, později k tomu přidal Jimiho Hendrixe. Díky němu se naučil hrát na kytaru. Když jej začal fascinovat i Bob Marley, začal psát vlastní písničky.
Unorthodox Jukebox je jeho druhé album. Dva roky starý debut Doo-Wops & Hooligans byl úspěšný po celém světě a Bruno Mars se stal vycházející hvězdou. Teď by měl obhajovat.
Kolekce se pohybuje na hranici stylů, a pokud budeme hledat základní, pak je to rozhodně pop v tradičním významu. Další vlivy mu přitom velmi sluší a výsledkem je pestré album, jemuž vládně lehce nakřáplý, přitom zatraceně příjemný Marsův hlas.
Má dar skladby uhlazovat a brát jim jakýkoli náznak chuligánství, který se v instrumentální složce někdy vyklube. Je to škoda kvůli drajvu kolekce. Pochopitelné je to ale proto, že míří do rádií a hitparád, kde o výstředního popaře nikdo nestojí.
Mars se zdatně pohybuje v čase. Kolekce zahajuje písnička Young Girls, jež evokuje náladu šedesátých let. When I Was Your Man je jako z pera Eltona Johna ze sedmdesátých let, Locked Out Of Heaven se zase tváří jako popová tradice z osmdesátek.
Pokud Marsovi cosi na jeho albu i jeho filozofii chybí, je to současný pohled. Ten zkrátka nemá. Bere mu to vážnost a lepí to na něho podezření, že písničky vymýšlí a vyrábí tak, aby to na posluchače prostě fungovalo, bez vkladu emocí.
Přesto je to vcelku příjemná deska. Jeho písničky zkrátka fungují.

Bruno Mars: Unorthodox Jukebox
Supraphon/Atlantic Records, 34:57
Hodnocení: 75%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 20. prosince 2012)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)