Brzděme! Prohráváme. Jsou chytřejší, než jsme si mysleli

Sedí takhle rodinka po těžkém nedělním obědě u televize, hledí na maďarský romantický film, a jak se tak při něm nudí, hlava rodiny pronese cosi v tom smyslu, že předpokládá, že všichni budou volit Zemana.
Osmnáctiletý syn, pankáč a prvovolič, se jen tak uchechtne a za chvíli tatíkovi vynadá za jeho naivitu. On bude přece volit Schwarzenberga, fandí Sex Pistols, a na ten film kouká stejně jenom proto, že do kanálu za kotelnou půjde s dalšími pankáči ze sídliště až po čtvrté.
Otec se vztyčí a začne hádka, kterou nerozsoudí ani mírumilovná matka. Naopak si znenadání vzpomene na to, jak Zeman vypadá, a postaví se na stranu syna. Dceru, které je jednadvacet a ještě nenašla nikoho, ke komu by se z panelákového bytu odstěhovala, zase rozesměje představa, že by měla dát hlas dědkovi s čírem, a tak se postaví na stranu otce.
Za pár okamžiků je zhasnutá televize a malebným obývacím pokojem létají slova, která jeho zdi nepamatují.
Není nic neobvyklého, že dnes, v době před druhým kolem prezidentských voleb, spolu nemluví přátelé, milenci, spolužáci, spolupracovníci ani kamarádi z facebookových profilů. Důvod? Schwarzenberg a Zeman.
Přirozeně se těm dvěma opět podařilo to, co dělali po celou dobu své politické dráhy. Zase rozdělili lid. Jelikož na každém z nich ulpělo tolik iritující špíny, polovina národa nenávidí jednoho a polovina druhého. Ze všeho nejméně je ale lidí, kteří by měli jednoho z nich opravdu bezvýhradně rádi. Drtivá většina volí to nejmenší zlo, samozřejmě podle svého mínění.
Brzděme tedy v těch roztržkách a uvědomme si, že se chováme přesně tak, jak politici potřebují. Nejvýhodnější pro ně přece je, když je národ rozhádaný. Jenom to totiž zaručuje, že při nějakém následujícím prezidentském problému nedojde k tomu, že lidé vyrazí do ulic.
Politici nás vždy rozdělovali. Kvůli nim jsme nejednou zapomněli, že jsme člověku, který má jiný názor než my, říkali ještě před časem „příteli“.
Rozeštvaní je nikdy nepřesvědčíme o tom, že máme nějakou sílu, a nikdy je nepřimějeme k tomu, aby odešli do politických hrobů. Jsou chytřejší, než jsme si mysleli.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)