Česká televize nemá hudební pořady, iniciativa je žádá

Občanská iniciativa Chceme hudební pořad na České televizi vznikla 18. ledna v reakci na článek na hudebních stránkách magazínu musicserver.cz. Jejím zakladatelem je hudební fanoušek Honza Kistanov.
Iniciativu na Facebooku podporuje již více než tisíc lidí.„Až budeme mít dva tisíce virtuálních podporovatelů, tak s tím asi budeme chtít jít do fyzického prostoru. Zatím budujeme komunitu,“ řekl Kistanov.
Přestože iniciativa především upozorňuje na absenci původních hudebních pořadů v České televizi, nejde jí pouze o ni. „Zaráží mě přístup veřejnoprávního média ke kultuře všeobecně. Mám pocit, že žijeme v masmediální šedi a vznikají unifikované produkty bez názoru. Hudbu považuju za jedno z klíčových témat, které v člověku budí názor. Jde mi o to, aby si lidé konečně uvědomili, že televize je šedá plocha, nepřínosná. Samozřejmě mě také štve, že Česká televize v tuto chvíli hudbu používá jako výplň k programu,“ vysvětlil Kistanov.
V den vzniku iniciativy poslal Kistanov dramaturgům ČT dopis s žádostí o vysvětlení nastalé situace. Písemnou odpověď zatím nedostal. „Ozvala se mi ale paní Miroslava Slepičková a slíbila, že mi připraví balíček informací k chystaným pořadům a v průběhu tohoto týdne mi ho zašle,“ upřesnil Kistanov.
Posledním hudebním pořadem pro mladší diváky v České televizi byla hitparády Medúza, která byla ukončena v prosinci loňského roku.
Mluvčí České televize Michaela Fričová říká: „Hudební pořady v podobě, ve které byly vysílány, a jejichž koncept vznikal v odlišném televizním prostředí, dnes už neodpovídají potřebám moderně fungující televizní stanice, kterou chce Česká televize být. Na základě současné programové strategie usilujeme o tvorbu pořadů s tématem hudby, které by respektovaly hlubší a nadčasovější žánr, než tradiční týdenní magazín servisního typu.“
Uvedla také, že se Česká televize hudebních pořadů nezřekla. „Platí, že hudba na obrazovky České televize neodmyslitelně patří. Každý rok proto přinášíme záznamy koncertů toho nejlepšího, co současná scéna populární hudby nabízí. Zástupce těch nejmladších seskupení přinášíme v pořadech, ve kterých jsou oceňovány nejlepší hudební počiny za minulý rok. Kromě toho chystá Česká televize v letošním roce spustit nový dětský programový okruh, ve kterém se také počítá s hudebními pořady. Ambicí je přinést kromě jiného původní zábavnou hitparádu pro mladší diváky, v tuto chvíli se tento formát vyvíjí. Současně bychom také chtěli nabídnout kontaktní pořad pro mladé, ve kterém by se objevovali umělci z nejrůznějších žánrů. Naši specialisté vývoje připravují první koncepty, které budou předmětem diskuze tak, aby se na obrazovky dostal pořad skutečně reflektující současnou populární hudbu a zároveň měl i šanci oslovit hudby chtivé diváky i dalšími přidanými hodnotami.“

(Tento můj článek vyšel v deníku Právo 30. ledna 2013)Komentáře [ 1 ]

  • Honza napsal:

    Paní Fričová sice uvádí, že Česká televize uvádí koncerty různých interpretů, to sice ano, ale kdy? V nočních hodinách, kdy mě rozhodně nebaví čekat doma do noci, že budou vysílat koncert toho či onoho. V televizi chybí pořad jako bylo třeba Bago, Trip, „60″ nebo třeba Czech rock block. Medúza byla v poslední době už bohužel nekoukatelná. Vím, že hudební pořad musí obsáhnout mnoho stylů(i když proč by vlastně nemohl být jeden čistě rockový?), ale musí mít takovou koncepci, aby se na to nepřestal koukat i nejzarytější rocker. Zajímalo by mě, kteří jsou podle paní Fričové oni specialisté, kteří tu koncepci připravují. Mnoho zdaru!

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)