Iveta Bartošová je tragickou obětí šoubyznysu

Šoubyznys je tvrdý a nelítostný. A také nespravedlivý. Nezaobírá se jenom těmi úspěšnými, ale trýzní svou nenasytností i ty, kteří už by za normálních neměli být jeho součástí. Na vlastní kůži to v posledních letech okouší Iveta Bartošová.
Zpěvačka, která patřila v osmdesátých letech k těm nejtalentovanějším, jimiž česká scéna disponovala, si v posledních letech špatnou životosprávou pokazila kariéru, osobní život a nejspíš i budoucnost. Pravda, není v současné době nic jednoduššího, než k nějaké taškařici využít právě Bartošovou. Nemá totiž síly na to, aby se svodům, za nimiž se navíc blýskají nějaké peníze, postavila.
Přitom by měla zmizet, dát se dohromady, a pokud v sobě najde dost sil, vrátit se v plné parádě – buď, anebo. Loni v prosinci to zkusila dvakrát. Plánovaný koncert v Lucerně byl zrušen z důvodů, po nich snad ani nemá cenu pátrat. Společnost EMI předtím na prahu měsíce vydala album, na kterém jsou samozřejmě její staré písničky a k nim jsou přidány dvě novinky.
V první řadě je zřejmé, jak moc bývalé hity zestárly. Čas se na nich nemilosrdně podepsal a v současnosti znějí archaicky, smutně, nemají energii ani výpověď. Mají jen kouzlo zašlých časů, patinu doby, kdy byl pop neskonale povrchní, paradoxně ale produkoval poměrně výrazné melodie.
Dvě novinky (Noc je království a Není cesty zpátky) jsou tuctově nevýrazné šuplíkovky, které měly být nejspíš dokladem doby, kdy se Bartošová vrátila na pódia. Anebo doby, kdy nebyla schopná se na pódia ani podívat.
Za tím vším je záměr vytřískat na vánočním trhu z prachem zapadajícího jména co se dá. Kdyby to tak nebylo, vydavatel by si s Bartošovou sedl a navrhl jí nahrání nové desky za rok dva nebo tři, až bude zdravotně a psychicky v pořádku. Až bude zralá.

Iveta Bartošová: Noc je království
EMI, 70:27
Hodnocení: 25%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 2. ledna 2013)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)