Letní festivaly hlásí novinky, jména zatím nikoli

Zatímco v loňském roce byla na konci ledna zveřejněna již některá zajímavá jména zahraničních umělců, kteří dorazí na tuzemské letní festivaly, letos se čeká. Colours Of Ostrava sice již zveřejnil vystoupení ceněných Sigur Rós, zatím je to ale v podstatě vše.
Fanoušci tedy čekají. „Mám našetřené nějaké peníze. Na který festival si ale koupíme lístky, nevím. O tom rozhodne až jejich programová nabídka,“ přiznal Právu dvacetiletý Michal Sojka z Prahy 5. Podobně se chovají i další posluchači.
Pořadatelé Colours Of Ostrava mají před ostatními nepatrný náskok. Ohlásili už zmíněné Islanďany Sigur Rós a také irského písničkáře Damiena Rice. Mluvčí festivalu Jiří Sedlák řekl: „Loni to byl výjimečný rok. Jako první jsme oznámili vystoupení Björk a brzy potom jsme mohli ohlásit i jména dalších. Přijde mi ale, že v letošním roce bude jednání a oznamování velkých skupin probíhat stejně jako v letech před výjimečně rychlým loňskem. Tedy tak v únoru a březnu. V úterý však jedno velké jméno pro Colours Of Ostrava oznámíme.“ (To jméno je Jamie Cullum)
Petr Fořt, jeden z organizátorů festivalu Rock for People, říká: „Oznamování jmen kapel nezáleží jenom na nás. Někdy se stává, že se s nějakou domluvíme, že na Rock for People vystoupí, ona si ale po podepsání smlouvy přeje, abychom její účast vyhlásili v určitém termínu, který jí vyhovuje kvůli dalším závazkům a koncertům.“
A tak pořadatelé Rock for People zatím jen zveřejnili informaci, že po loňské nepřízni počasí akce letos v červenci bude, a to na stejném místě a s ambicí být programově bohatší.
Ví se také, že festival bude více spolupracovat s evropskou festivalovou asociací Yourope a dalšími hudebními přehlídkami. Návštěvníci tak budou mít díky propojení s předními showcasovými festivaly ReeperBahnFest v Hamburku a Great Escape v Brightonu možnost vidět výběr těch nejprogresivnějších evropských i zámořských kapel.
Jména prvních zahraničních hvězd můžeme očekávat v horizontu několika dnů, v horším případě mála týdnů.
Změny a novinky nahlásily další velké akce. Letošní ročník festivalu Open Air Festivalu Trutnov začne o několik dní dříve, než bývalo v posledních letech zvykem. Uskuteční se 15. až 18. srpna, přičemž datum bylo vybráno podle hvězd.
„Bylo vybráno s pomocí astrologa a v areálu Na Bojišti se uskuteční i přesto, že na pozemcích, na nichž se festival pořádá a které trutnovská radnice vyčlenila změnou územního plánu k zastavění, již stojí první betonová stavba s překladištěm balíků,“ vysvětlil pořadatel Martin Věchet.
Sázavafest se zase už popáté ve své historii stěhuje. Jeho 13. ročník se odbude v zámeckém lesoparku ve Světlé nad Sázavou. Festival nabídne dvě hlavní scény, taneční halu a jako novinku akustickou scénu. Jména zahraničních hostů vyhlásí na začátku února.
Po loňských finančních problémech se letos uskuteční i 4. ročník Open Air Festivalu v Panenském Týnci. Přestože pořadatelé slíbili na internetových stránkách jména prvních hvězd již v polovině ledna, zatím žádné nezveřejnili.

Největší akce
Rock for People
(2.-5. 7., Hradec Králové)
Masters Of Rock (11.-14. 7., Vizovice)
Colours Of Ostrava (18.-21. 7., Ostrava)
Mighty Sounds (19.-21. 7., Tábor)
Benátská noc (26.-28. 7., Vesec-Liberec)
Sázavafest (1.–3. 8., Světlá nad Sázavou)
Open Air Festival (8.-10. 8., Panenský Týnec)
Open Air Festival (15.–18. 8., Trutnov)

(Tento článek vyšel v deníku Právo 29. ledna 2013)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)