Talent Alicie Keys zvítězil

V dnešním hudebním světě platí, že talent mnohdy pro dobrou kariéru a oprávněné uznání nestačí. Šoubyznys se řídí nemilosrdnými pravidly nabídky a poptávky, a v nich se může leckdo s opravdu zajímavým hlasem ztratit.
Americká zpěvačka Alicia Keys balancuje na pomyslné hranici. Talentu má na rozdávání, ale prvotřídní hvězdou není. Girl On Fire (2012) je její páté studiové album, na těch předcházejících si sice řekla o pozornost, současně ji ale ztrácela kvůli tomu, že nebyla dostatečně charismatická i kvůli kvalitativním výkyvům. Po třech letech se rozhodla to změnit.
Girl On Fire je výtečné album. Není revoluční, nepřichází s něčím novým, co by tradiční r’n’b jakkoli posunulo nebo třeba vymazalo z historie. Keys (vlastním jménem Alicia Augello Cooková) na něm ale nabízí to nejlepší, co umí.
Lze říct, že se šikovně proplétá v blízkosti směru toku hlavního proudu uvedeného stylu. Výjimkou je snad jen písnička New Day, kterou by pro její skotačivost a rozmáchlý zvuk mohla klidně zpívat Rihanna. V ostatních je ale něco navíc, jako by si Keys do zvuku a aranží přijala kromě stylové nespoutanosti ještě inspiraci ze svých pobytů v Londýně a na Jamajce.
Byť je povšechně nálada alba hloubavá až vážná, aranže skladeb a jejich zvuková podoba jsou pozitivní. Jestliže v některých textech vede zpěvačka bitvu s omezeným a zmírajícím světem, činí tak s obrovskou silou svého hlasu.
V těch nejsilnějších momentech připomíná Janis Joplinovou. Je to dáno i tím, jak opravdově v jejím projevu rezonuje tradiční černošské blues.
Girl On Fire (Inferno version), duet s kolegyní Nicki Minaj, enfant terrible americké hiphopové scény, dopadl pozoruhodně – mix r’n’b a sametového rapu je velmi svěží. Fire We Make, duet s americkým soulovým zpěvákem Maxwellem, je jedna z nejpovedenějších písniček k milování za loňský rok. Tiše plyne, mísí se v ní dva úžasné hlasy a atmosférou hladí a vyzývá k něžnostem.
Kolekce Girl On Fire je zřejmě nejlepší, kterou Alicia Keys nahrála. Učinila tak bez kompromisu, svobodně a po svém. Ten talent, o němž byla řeč na začátku, jí přirozeně velmi prospěl.

Alicia Keys: Girl On Fire
Sony Music, 53:12
Hodnocení: 90%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 19. ledna 2013)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)