Z druhé strany, a zase na prd. Ale aspoň se tam člověk nají

Před časem mě jedna čtenářka označila jako arogantního náfuku poté, kdy jsem – připouštím – v rozčílení napsal článek o nekompetentnosti zaměstnanců supermarketu Tesco. Vzal jsem si tehdy její poznámku k srdci a čekal na příležitost, kdy budu moci zaměstnancům Tesca dokázat, že jsem neobyčejně pokorný.
Před pár dny jsem zase stál ve frontě u pokladny a tiše nadával na týpky, kteří vymysleli platební karty, zdržující takovou frontu v Tescu rovnou o několik minut. Při tom šeptání vulgarismů jsem zvedl oči k transparentu, který zaměstnanci Tesca u pokladen vyvěsili nedávno. Stálo na něm: „Pokud jsou ve frontě před vámi více než dva lidé, uděláme všechno pro to, abychom otevřeli i další pokladny“.
Realita byla ale následující: byla sobota dopoledne, pokladen bylo otevřeno pět a u každé bylo zhruba šest až osm lidí. Snaha otevřít poklady vedle se nekonala. Chtělo by se mi napsat „v Tescu tradičně“, ale nechci být zase obviňován z arogance.
Když jsem po deseti minutách přišel na řadu a za kozí sýr a pečivo nekřesťansky zaplatil, odebral jsem se ke stánku s informacemi a preventivně vyděšenou dámu požádal, aby mě vyslechla. Řekl jsem jí, že to je klamavá informace, a ona pokrčila bezmocně rameny, že s tím těžko něco udělá. „Můžu vám ale zavolat vedoucího pokladen“, nabídla mi skromně a já nadšeně souhlasil. Podotýkám, že jsem jí pak v době čekání na vrchního pokladníka asi dvakrát řekl, že jsem ji nepřišel zostudit, nýbrž upozornit na nedostatek.
Vedoucí pokladníků hovořil špatně česky, ne však tak zle, aby mi nerozuměl. Zopakoval jsem mu svou výtku a on jen – ejhle – bezmocně pokrčil rameny (tento pohyb je v Tescu poměrně zdomácnělý). Když jsem skončil, sdělil mi, že ho to mrzí, ale že s tím těžko něco udělá, protože to je nařízení z ústředí.
Na dotaz, jestli šéfové z ústředí vědí, jak to ve smíchovském Tescu chodí, odpověděl, že to on neví, načež jsem mu řekl, že zjevně nevědí. Mým trumfem pak bylo sdělení: „Já to nějak přežiju, ale jestli sem jednou přijede Nova nebo CNN a budou pod tím transparentem točit frontu lidí, budete za idioty i v Africe.“ Zjevně si uvědomil, že je to pravda, nicméně trval na tom, že je to příkaz z ústředí.
Rozešli jsme se jako přátelé.
Inu, Tesco sice píše na své vývěsní štíty nepravdy, nicméně ten den jsem si všiml, že koná i dobro. Jednak již drahně měsíců potkávám mezi regály podivné lidi, kteří v ruce drží housku, rozdělané balení váženého salámu a pochutnávají si takto na snídani, obědu nebo večeři. U pokladen projdou bez zaplacení (a tedy se chytře vyhnou i frontě), neboť nejsou tak hloupí, aby zbaštili čárový kód a při odchodu pípali.
Tu sobotu ale stál vousatý bezdomáč v jídelním koutku, před sebou měl rozdělanou plechovky koly, nějaké rybičky (do nichž slastně bořil své tři špinavé prsty), dva rohlíky, uždiboval i z nějakého šátečku s jablečným pyré a tvářil se spokojeně.
Připouštím tedy, že charitativní činnost Tesca je vskutku příkladná a přivlastňuji si pozvolna dojem, že to hladce zastíní význam jednoho bludného textu na vývěsce u pokladen.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)