Andělské pro a proti, od Mareše po účet za tágo

Ceny Anděl, které se vyhlašovaly v sobotu večer v Praze na Výstavišti, měly letos dokázat, že si zaslouží pozornost a úctu. Vyměnila se akademie, nominace napověděly, že relativně nová jména na české hudební scéně jsou, a přímo ve střední hale Průmyslového paláce, kde se akce konala, to bylo důstojné už jenom proto, že drtivá většina hostů přišla ve víceméně společenském oděvu, což pořadatelé v pozvánce doporučili.
V listopadu jsem si v saku na Českých slavících ve Státní opeře Praha připadal jako exot. Na cenách Anděl jsem si připadal jako exot bez saka. A to jsem měl pocit, že bez společenského obleku jsem OK.
S Petrem Bendem a jeho manželkou Zuzkou jsme si už podesáté řekli, že se musíme určitě co nejdřív navštívit. Pevně věřím, že se to tentokrát povede. Michal Dvořák z Lucie prozradil, že turné jeho kapely bude opravdu velkolepé a že budou mít největší pódium, jaké tu kdy bylo. Proběhnout by mělo za rok na jaře.
Jarek Nohavica mi před tím, než jsem mu položil otázky jeho vítězství v kategorii nejprodávanější album roku, přísně řekl: „Tak hele, řekni mi, na co se chceš ptát. Ale vážně.“ Je to jeho „zaklínadlo“ k tomu, aby mu novinář položil otázku, která není pitomá, takže jsem se opravdu snažil. Díky tomu je vždy setkání s Nohavicou dobrý trénink pracovní profesionality. Dokonce i tehdy, když je velmi spokojený, což v sobotu s cenou byl.
Po ceremoniálu se mi podařilo dostat se do šaten, když mi nejmenovaný kolega nepozorovaně předal zelenou pásku, která to umožňovala. Ke svému smutku jsem tam sice Pavla Bobka, který byl uveden do Síně slávy, našel, ale ten mi na otázky neodpověděl, protože byl očividně velice vyčerpaný. Dozvěděl jsem se tedy alespoň od hlavního designéra Martina Hrušky, že když se Andělům podaří za rok sehnat silné sponzory, budou před halou červené koberce pro hvězdy.
Jsem nicméně mnohem více zvědav, jestli pořadatelé dají židličky v sále vedle sebe ve větších rozestupech. Během večera jsem na té své totiž musel sedět šejdrem, abych se vedle kolegů po pravé a levé ruce alespoň trochu vešel. Pohodlné to tedy nebylo.
Přiznávám, že nejsem fanoušek stylu moderování Leoše Mareše. Na Andělech jsem se přesvědčil o tom, že jako moderátor je nepochopitelně přeceňovaný. Myslím si totiž, že pokud je někdo najat na to, aby moderoval hudební ceny Anděl, měl by pochopit (když už mu to nikdo neřekne), že je na akci, která oslavuje a odměňuje českou hudbu, nikoli moderátora. Mareš si z večera ale udělal tradičně kampaň sobě sama, benefici pro své ego.
Opravdu mě nezajímá, že bych se s ním mohl vyfotit za pětikorunu, opravdu bych chtěl slyšet historky z úst Felixe Slováčka, ne převyprávěné Marešem, který tak nerad někoho pouští ke slovu. Skutečně je mi jedno, že dítě nějakého Kokty a Štikové bude celý život poznamenané tím, že dostane jméno Quentin, je mi šumafuk, že Mareš nahrál idiotský klip Harlem Shake jenom proto, že je v něm vidět a ještě si ho zařadil s nesystematickým pokusem o vtip jako čtvrtý do kategorie Videoklip roku. Také mě nezajímá, že má spoustu kšeftů a další ho čeká na diskotéce v Turnově a už vůbec mě nebaví, že neumí česky a jeho věty jsou jazykové nesmysly, a že paroduje Gangnam Style. Nechápu, proč se tak děje na Andělech (taneční čísla se měla vůbec vyškrtnout, byla hrůzostrašně prázdná).
Mimochodem – neměl jsem pocit, že by večer, na kterém pořadatelům tolik záleželo, byl pro Mareše zajímavý jinak než finančně. Celou dobu totiž působil tak, jako by opravdu někam spěchal a štvalo ho, že mu do cesty vstoupili Andělé.
Své peníze si nesporně zaslouží, když mu je pořadatelé dávají, proč si je nevzít. Měl to ale být hudební večer, ne večer žalostných vtípků člověka, který má pocit, že strom roste až do nebe.
Výsledky Andělů mě ale baví a myslím, že se ten posun k lepšímu podařilo udělat.
Tečku za večerem udělal taxikář, který mi na dotaz, zda účet z jeho strojku vyjede tak, že bude čitelný, sdělil, že samozřejmě. Už na ulici to bylo zpochybnitelné. Doma jsem pak večer zjistil, že na účtu je vidět hovno, takže mi ho nikdo neproplatí.
Byl to prostě andělský večer.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)