Babovřesky vs. elita – 10:0

Film Babovřesky, který natočil milovaný i nenáviděná režisér Zdeněk Troška, jsem zatím neviděl. Důvod je prostý, byť se zdá být zástupný. Nikdo na něj se mnou nechce jít. Část přátel ho prostě nechce vidět, další část podezírám z toho, že nechce být v kině na takovém filmu viděna.
Rozmohlo se totiž v naší milované zemi, že jakási podivná samozvaná elita rozhoduje o tom, co je vkusné, a co nikoli. Rozhodovala o tom už například při filmu Kameňák, ať už jedna, dvě nebo tři, a rozhoduje o tom i nyní. Marně se táži, proč?
Trošku přímo nenávidí – prý proto, že točí laciné a pokleslé komedie, které se líbí lidem a ti na ně do kina chodí v rekordním množství. Babovřesky už viděl půl milion diváků, což je na současné české poměry číslo skoro zázračně vysoké.
Ona samozvaná elita, tvořená z jisté části bohužel i několika novináři v prestižních médiích, nikdy ale přesně nevysvětlila, proč jsou filmy Zdeňka Trošky problém. Pominu-li to, že si každý může točit, co chce, zvláště sehnal-li si na to dostatek finančních prostředků, zaskakuje mě bezzubost mála protitroškovských argumentů.
Mávám rukou nad tím, že si kdosi myslí, že Troškovy přisprostlé komedii, na kterých se návštěvníci kin smějí, jsou údajně nízké, pitomé, hloupé, trapné, zavrženíhodné a podobně. Podivuji se ale nad tím, že někteří klidně napíší, že se Troškovými filmy nebudou a priori zabývat a ještě k tomu dodají, že není divu, že prezidentem této země je Zeman, když lidé masově míří do kin na Troškův nový film.
Mohu se totiž důvodně domnívat, že prezidentem této země je Zeman právě proto, že samozvané pivní elity, zavřené v Praze a nevidící za hranice Černého mostu a pražských hospod, vstoupily do prezidentských voleb s arogantním tónem obhajujícím v zásadě dosti neschopného Karla Schwarzenberga. Například.
Ostatně – směje se nakonec Troška. Jeho film už vydělal tolik, kolik mnozí moudří a hlubocí filmaři nevydělají za celý život. Prohru je ale třeba zdůvodnit, a tak se křičí a uráží.Komentáře [ 10 ]

 • Miroslav napsal:

  Konečně někdo napsal to, co si myslí( ač to část nikdy nepřizná),většina lidí. A to ještě tu moralizující, samozvanou itelektuální elitu a krritiky a opravdu velmi šetřil. Myslím, že existuje několik výrazů, které by tyto mravokárce charakterizovalo mnohem výstižněji. Díky.

 • milagros napsal:

  Ja som na tomto filme bola hneď v prvý deň keď ho uviedly do kin, a nebolo tam veľa ľudí… oni asi nevedeli o čo ide… aký je to zážitok.. a že to zážitok naozaj je som sa presvečila aj sama na sebe, keď som sa chvíľami smiala tak spontánne a tak veľmi, že mi z očí popri tom tiekly slzy (od smiechu) a dej sa ešte stupňoval a ja som sa smiala viac a viac, a poloprázdne hľadisko so mnou…zasmiali sa aj ľudia, o ktorých by si iný pomyslel že je na vysokej úrovni a neviem čo ešte, ale v tom je takjednoduchý humor, že si nájde väčšinu.. Teraz sú kiná na tento film zamozrejme plné a ľudia sa z kín vracajú oddýchnutí, vysmiati, a spokojní… Čo sa týka kritiky, tak tá ma vôbec nezauíma a v žiadnom prípade nemenímojumieknku k hocičomu… či už filmu, muzikálu bezohľadu na to, či som ho už videla alebo nie… kritici pre mňa akoby ani neboli.. niesú objektívny a vôbec mám asi iný vkus? alebo ho majú oni…A čo sa týka českého prezidenta, budte radi, čo máte… pretože z tých kandidátov ste nemali bohviaký výber (úprimne) a prezidentom je asi najnormálnejšia alternatíva… pretože úprimne- ak by sa stal prezidentom Schwarzemberg tak by som snáď prerušila všetky kontakty s čekom, a hambila sa za ten štát… Zeman je v pohode, a nechápem prečo na neho všetci kydajú.. (viem si rpedstaviť aj lepšieho prezidenta, ale vážne nebolo z čoho vyberať takže tak) . Takže teraz som aj vďaka Zdeňkovi hrdá na to, že česko a slovensko bol voľakedy jedenštát, a teším sa na druhýdiel :) je to jeden z ľudí, vďaka ktorým česko milujem :D

 • Soňa napsal:

  Výstižně napsané! Jen bych dodala, že kritikům nikdo nebrání natočit film lepší, „vkusnější“ a uvidíme jejich úspěšnost. Připomíná mi to scénku z filmu Dovolená s Andělem, kdy pán taky umí radit, ale hrát ne:o)

 • Karel napsal:

  Největší kritička nejen Troškových filmů je paníMirka Spáčilová. Poprosil bych ji ať napíše a natočí nějakoukomedii ve které se vyvaruhe všech chyb, které kritizuje. A pak uvidíme kolik lidí na to příjde do kina a co na to řeknou ostatní kritici(diváci)

 • já z kina odešla a bylo mi tak hezky na duši… a o to tady jde… příjemný letní film, kde si jeden odpočine, uvolní se, pobaví, zasměje… nepotřebuji u filmu přemýšlet kolik – a za co dostal Oscarů… chci se pobavit – a dobré načasování a příjemná atmosféra… každý potřebuje něco jiného, jiný žánr, jinou dobu, každý si může zvolit, na co půjde a proč… nikdo nikomu nic nevnucuje – já si vybrala a byla jsem spokojená – a před panem režisérem Troškou smekám a mám ho moc ráda – za všechny ty úsměvy a dobrou náladu, co spoustě lidem – včetně mě – rozdává;)

 • Jajo napsal:

  Pekne povedané! Bohužial sa stretávame dnes s ľudmi čo nič nespravia , len obkydávajú :-(

 • bob napsal:

  Souhlasím a dík za takové hodnocení.

 • Filip napsal:

  Ano Kamil Fila napsal dost slušně. Respekt

 • Pepa napsal:

  At si každý točí, co chce.
  Ale ne za moje peníze.
  Když je takovej frajer, proč žebrá o penízky u ministerstva kultury?????????
  Chtěl jsem udělat radost manželce a nelibilo se nám to, oproti Martin a Venuše, to bylo super!!!!!

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)