Kykyna vs. Morrissey, tedy Neználek vs. Ználek

Smrt bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové přinesla emoce, které se často zásadně různí. Železná lady vypustila duši v pondělí po mrtvici, a byť se nabízí otázka, proč se vzrušovat smrtí někoho, komu bylo sedmaosmdesát, a tedy byl poměrně stár, nadělal ve světě paseku, znepřátelil staré kamarády, vedl válku, povšimněme si tvrzení dvou postav, nichž se to také docela mele.
První z nich je bývalý český prezident Václav Kykyna Klaus, kost v krku, můj starý „oblíbenec“, jehož neexistenci jsem si přál, už když jsem se narodil. Když v pondělí britská madam natáhla ráfky, bylo jeho televizní vzpomínání na ní obvykle bezduché v tom jeho samolibém vzlykání a dikci, kterou nás otravoval minulých dvacet let. Při tom samozřejmě tvrdil, že byla skvělá a byla jeho vzorem. Tím jí přirozeně pohřbil definitivně.
Za těch dvacet let, co byl u lizu, se totiž ukázalo, že když Kykyna, jinak řečený Zloděj z Peru, někoho pochválí, jde buď o zakukleného nebo odkukleného fašistu, lumpa, korupčníka, v těch lepších případech kreténa. Vyjímám z těchto vod sportovce, které Kykyna chválíval také, ale vždy jen proto, aby se mohl ukázat před kamerou nebo v jejich šatně, kam ho nikdo nezval, ale cosi ho tam, zvláště v případě hokejistů, táhlo.
Z těchto neoddiskutovatelných faktů vyplývá, že Thatcherová byla lump. Tečka. Navíc v době jejího vládnutí Kykyna dřepěl k bolševickém Česku a spokojeně užíval jeho „vymožeností“, zadarmo studoval, zadarmo chodil k lékaři a podobně.
V rozporu s jeho vystoupením je otevřený dopis britského zpěváka Morrisseyho, který v osmdesátých letech, kdy Thatcherová vládla, v Anglii osobně žil, tvořil a na vlastní kůži umělce okusil, co její vláda přináší.
„Zničila britský průmysl. Nenáviděla horníky, nenáviděla umělce, nenáviděla irské bojovníky za svobodu a dovolila, aby umírali. Nenáviděla ubohé Angličany a neudělala nic, aby jim bylo lépe. Nenáviděla Greenpeace a ochránce práv zvířat. Jako jediný evropský politik byla proti zákazu obchodování se sloními kly. Neměla smysl pro humor ani vřelost, a tak se nakonec její spolupracovníci rozhodli jí zbavit. Nenáviděla také feministky a byla to ona, která se snažila zasadit o to, aby už nikdy žádná žena nebyla členkou vlády ve Velké Británii. Místo, aby otevřela dveře pro jiné ženy, tak je před nimi zabouchla. Rádi na ni budou se sentimentem vzpomínat jen ti, kteří pod její vládou netrpěli, protože se jich nijak nedotýkala. Většina Britů ji ale už dávno vymazala z paměti a obyvatelé Argentiny se z její smrti vysloveně radují. Skutečnost je totiž taková, že Thatcherová byla terorista zbavený lidskosti,“ napsal Morrissey.
Tak kdo? Kykyna, nebo Morrissey?Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)