Poměr ve zmrzlině z Opočna

Před několika lety se v jedné prodejně objevila vlaječka, která tvrdila, že zmrzlina, jež je v daném kšeftu k lízání, je ta jediná dobrá. Nebylo to řečeno doslova, ale výrobce se snažil. Jeho drtivým finálním argumentem bylo, že jde o zmrzlinu z Opočna.
Zakoupil jsem si tehdy vzorek, ochutnal ho a zhrozil se. Přestože i prodavačka zarputile tvrdila, že je to vanilková, která se nejvíce přibližuje té staré vanilkové z osmdesátých let (a ta byla naprosto úžasná, jistě mi starší čtenáři tohoto blogu dají za pravdu), výsledek byl tristní. Voda, voda, trochu chuti a voda – to bylo složení výrobku, který mi měl vyrazit dech.
Ochutnal jsem pak vanilkovou zmrzlinu z Opočna ještě několikrát a výsledek byl pokaždé stejný, maximálně tak s nepostřehnutelnými odchylkami do plusu či mínusu. Voda, voda, trochu vanilkové chuti, voda, a když bylo nejhůř, ještě trochu vody navíc.
Zanevřel jsem tehdy na zmrzlinu z Opočna a přiznám se, že nad vlaječkami hlásajícími, že tento sortiment je v daném obchodě k mání, ohrnuji nos.
V nákupním centru Metropole Zličín v Praze prodávali vanilkovou zmrzlinu také. Nedávno její prodej od kavárny převzal obchod Bon Bon prodávající čokoládové pralinky. Nechal jsem si tam načepovat zmrzlinu a okusil ji s tím, že to bude tradiční zmar. Opak byl ale pravdou. Poprvé od revoluce jsem pocítil v ústech stejné uspokojení, jaké jsem míval coby školák z vanilkové zmrzliny v městě svého dětství Broumově, kde jsem ji kupoval na náměstí v cukrárně a „mlíčce“.
Nutno dodat, že zmrzlina je v prodejně Bon Bon inzerována jako Zličínská, což je odvozeno od názvu části Prahy, ve kterém Metropole leží.
Za pár dnů jsem se do obchodu vrátil a poručil se porci zmrzliny opět. Okusil jsem a shledal, že chuť zůstala výborná. Zapředl jsem s prodavačkou hovor a zeptal se jí, kdo jejich zmrzlinu vyrábí.
„Je z Opočna,“ řekla bez otálení.
Když jsem jí začal vysvětlovat, že to asi bude omyl, protože opočenská zmrzlina je mdlá, ubezpečila mě, že to není problém výrobce, nýbrž prodejce.
Zkrátka a dobře: výrobce dodá polotovar, který je třeba smísit s vodou. A jak už to tak bývá, naši většina našich prodejců šidí, jak se jen dá. A tak namísto poměru jedna ku jedné (například) blemcají poměr tři ku jedné ve prospěch vody. Výsledkem je směšná chuť zmrzliny, která je vlastně v pořádku, jen špatně smíchána.
Omlouvám se tímto výrobci z Opočna. Haním naopak ministra zemědělství Bendla, který je jako každý člen ODS symbolem korupce a zla. Tento neblahý produkt malé české zbytečnosti jednal v tomto týdnu s polským ministrem o kvalitě polských potravin. Je mu ale u tučného zadku, že kvalita potravin českých je směšně mizerná. Salámy bez masa, sýry bez mléka, chléb bez hmoty uvnitř, čokoláda bez kakaa, zákusky bez chuti, jídlo nabušené „éčky“… A on řeší kvalitu polských potravin!Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)