Rod Stewart psát písničky nezapomněl

Time je po více než dvaceti letech první album zpěváka Roda Stewarta, na kterém jsou původní skladby. Brit totiž v posledních letech přezpívával klasické písně z repertoáru jiných, autorskému materiálu se až okázale vyhýbal.
„Náhle se v mé hlavě nahromadilo mnoho námětů na texty,“ vysvětluje nečekanou změnu v přístupu k hudbě. „Ani jsem se nenadál a měl jsem napsanou písničku It’s Over, která je o rozchodu a odloučení. Od té doby jsem se probouzel o nocích, sepisoval nápady a skládal. Nikdy v minulosti se mi to nestávalo. Velmi brzy jsem napsal sedm nebo osm písniček, ale neměl jsem chuť přestat. A tak se stalo, že vznikl materiál na celou desku.“
Stewart se podepsal pod jedenáct skladeb z tuctu, které na albu jsou. Picture In A Frame pro něho napsal kolega Tom Waits. Je to zasmušilá balada, která na rockově znějícím albu s písněmi spíše svižnými působí patřičným uklidňujícím dojmem. Jinakost autorského rukopisu je patrná.
Stewart, který se v minulosti proslavil svým „nakřáplým“ hlasem, tentokrát zvolil civilnější výraz. Možná ho k tomu dovedl přibývající čas, v písničkách nicméně na svůj hlas „netlačí“, naopak mu dává dynamiku a důraz klade na profesní přesnost.
Rockový drajv z dávných let se na novince proměnil v poprockovou umírněnost. Základ písniček je sice nadále energický, aranže jej však zklidňují a dávají výsledku řád rádiového středního proudu.
Time je slušné album, přívětivé hlavně pro pamětníky. Stewart na něm přirozeně zestárnul a jeho výraz je přesně takový, jaký by měl zpěvák s jeho rockovou a výrazově vzrušující minulostí po letech mít.
Nic zásadně jiného než důkaz, že písničky psát nezapomněl, ale tato kolekce nenabízí.

Rod Stewart: Time
Universal Music, 50:20
Hodnocení: 65%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 7. května 2013)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)