Black Sabbath jako na začátku

Nejočekávanější hardrockové album první poloviny letošního roku je na světě. Nahrála je britská skupina Black Sabbath, jmenuje se 13 a nabízí ve své základní verzi osm nových skladeb. Jsou dlouhé, v pěti případech trvají více než sedm minut. Kolekce má pak má přes padesát minut.
Se zpěvákem Ozzym Osbournem, který se předloni do kapely vrátil, je to nová deska po dlouhých pětatřiceti letech. Poslední, na které předtím jako člen Black Sabbath zpíval, se jmenuje Never Say Die! a vyšla v roce 1978.
Novinka automaticky neznamená, že se Black Sabbath (v základní tříčlenné sestavě Osbourne, Tony Iommi a Geezer Butler) postarali o to, aby se hard rock posunul dopředu. Právě naopak. Opřeli se o svůj zvuk z počátku sedmdesátých let a kompozice proto připomínají především skladby z prvních tří desek.
Novinka Zeitgeist jako by z oka vypadla písničce Planet Caravan z alba Paranoid (1970). Kytarové riffy jsou tak houževnaté, že na to milovníci tvrdého rocku sedmdesátých let budou pyšní, a úvodní riff alba (End Of The Beginning) je tak jednoduchý, až je to odzbrojující.
Hřmění a déšť na konci alba, ve skladbě Dear Father, pak uzavírá kruh. Podobně totiž začíná debutová deska Black Sabbath z roku 1970.
Britskou trojici ve studiu doplnil bubeník Brad Wilk, který je členem Rage Against The Machine, a produkční taktovky se ujal Rick Rubin. Pospolu se nezalekli absolutního návratu ke kořenům. Wilk má koneckonců podobný styl jako původní bubeník Bill Ward, jenž kapelu opustil kvůli mizerné smlouvě, kterou od ní dostal, a Rubin je pamětník a rutinér, pro kterého je stará rocková škola ta nejlepší, jako si lze jen představit.
Skladby na albu 13 jsou klasicky zatěžkané a valivé, instrumentálně jim vládne vynikající kytarista Tony Iommi a Osbourne zpívá přesně to, na co ještě stačí, čili bez technicky těžkých pasáží.
Pravda, na albu nejsou písničky, které by se mohly svou vizáží (i s ohledem na retro zvuk) postavit vedle klasických hymen kapely. Náladu mají ale uvěřitelnou, přesně takovou, jako si fanoušci kapely přáli.

Black Sabbath: 13
Universal Music, 53:36
Hodnocení 80%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 10. června 2013)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)