Drásavý klid Claptonova koncertu

Eric Clapton ve středu v pražské O2 Areně uzavíral své letošní 50th Anniversary Tour. Oslavil na něm loňský jubilejní rok svého pobytu na hudební scéně, sestavil program, jehož prostřednictvím všemi těmi léty procházel, a jeho osobnost a kvalita přilákaly do haly na čtrnáct tisíc diváků.
Je totální muzikant – především vynikající kytarista, slušný zpěvák a do šestičlenné doprovodné kapely si přizval muzikanty, z nichž každý by z fleku mohl odehrát sólový koncert a milovníci blues a blues rocku by byli zcela jistě spokojení, možná přímo nadšení.
Klávesista Paul Carrack si některé party zazpíval sólově, kraloval zejména ve své skladbě It Ain’t Easy (To Love Somebody). Kytarista Doyle Bramhall II zpíval s Claptonem v písni Tell The Truth a byl mu výtečnou instrumentální oporou a Greg Leisz hrál na steel pedal kytaru a dočkal se hvězdných sólových partů. Nezmínit pak vynikající vokalistky Michelle Johnovou a Sharon Whiteovou by bylo přinejmenším neslušné. I kvůli nim byl koncert nejen přehlídkou bluesového hraní, ale i zpívání.
Program tvořily jak Claptonovy písně sólové, tak celá řada coververzí. Zněly písničky od Boba Marleyho, Roberta Johnsona, skupiny Cream i kapely Derek And The Dominos, jejímž členem byl Clapton v letech 1970 až 1971 a se kterou proslavil i jeden z vrcholů večera, písničku Layla.
Clapton s diváky v podstatě nekomunikoval. Představil jen občas některého svého spoluhráče a pak už jen hrál. I díky tomu měl koncert spád a až drásavá energie, kterou písničky mají, se mocně rozlévala z pódia mezi pozorné a vděčné diváky.
Stejně tak mistrovsky ale dokázala kapela některé pasáže ve skladbách zklidnit až k tichu, které v hale v rámci hudební posvátnosti dané chvíle i holdu blues nikdo nenarušil.

Eric Clapton
O2 Arena, Praha, 19. června
Hodnocení: 85%

(Tato recenze vyšla v deníku právo 21. června 2013)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)