Narozeninová párty Depeche Mode

Britská skupina Depeche Mode koncertovala v rámci svého evropského turné k letošnímu albu Delta Machine v úterý večer v Praze. Podle očekávání téměř zaplnila Synot Tip Arenu v Edenu a uskutečnila v ní též milou narozeninovou párty.
Oslavencem byl klávesista a kytarista Martin Lee Gore. V den konání koncertu mu bylo dvaapadesát let, a tak mu diváci připravili gratulaci. Když sólově zpíval na pódiu dvě písně, objevil se nad jejich hlavami na papíře napsaný vzkaz „Happy B-Day, Martin“ a k tomu zněl dlouhotrvající potlesk.
Gorea to lehce vyvedlo z rovnováhy a s intonací při zpěvu trochu povlával. Byl evidentně dojatý, a když se pak na scénu vrátil zpěvák David Gahan a popřál mu, blaženě se usmíval. Gahan jenom podotkl, že jeho kolega oslavuje pětadvacáté narozeniny, což vyvolalo další vlnu potlesku.
Možná i proto byl koncert elektropopové legendy veselejší než tomu bylo v Praze v minulých letech. Třiatřicet let existující formace si na pódiu užívala jak písničky ze svého výtečně přijatého nového alba, tak samozřejmě hity, které vstoupily do hudební historie a jímž patřil závěr koncertu. Nechyběly A Question of Time, Enjoy the Silence nebo Personal Jesus a příjemné bylo i to, jak si s nimi v koncertním provedení kapela pohrála.
Rozhodně to byl dobrý koncert. V teplém podvečeru se brzy ukázalo, že hudebně je trojice posílená doprovodnými muzikanty v nejlepší formě, přičemž některé pasáže byly odehrány s až rockovou vervou, a Gahan svým výkonem potvrdil, že mu přibývající věk na chlapské síle a zvláštní temnotě jeho hlasu neubírá zhola nic.
Publikum mu navíc vydatně pomáhalo, a tak si mohl dovolit v některých momentech skladeb nezpívat a ponechat vokální složku pouze na divácích. Není totiž žádným tajemstvím, že fanoušci Depeche Mode patří k těm nejvěrnějším, jaké kdy hudební historie našla.
Pražský večer rovněž ukázal, že nové skladby náramně zapadají do současné hravé koncertní koncepce kapely a mohou směle stát vedle těch, které v minulosti legendu Depeche Mode vytvářely.
V dobrém světle se ukázala i předskakující skotská synthpopová skupina Chvrches. Měla, pravda, drobné technické problémy. Jakmile je ale vyřešila, publikum jí za to zatleskalo a nechalo se unášen nápaditými melodiemi i elektronickými zvuky její tvorby.

Depeche Mode, Chvrches
Synot Tip Arena, Praha, 23. července
Hodnocení: 85%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 25. července 2013)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)