Prokleté dohrávání

Na začátku devadesátých let jsem měl v dětském kroužku nenápadnou dívku. Bylo jí třináct, za ostatními v dovednostech zaostávala, ale když vyprávěla o sobě a své rodině, byla o dvě sociální třídy před vrstevníky. Hovořila o třech autech, bohatství otce, a když se nám při promítání filmových klasik porouchal videorekordér, nabídla se, že přinese jeden ze dvou, které doma mají.
Na následující schůzce mi ale oznámila, že oba jejich videorekordéry jsou součástí televizního přijímače, a tak ani jeden nemohla přinést, neboť by je neunesla. Nechal jsem tedy ten náš starý opravit a bylo.
Po čase jsem se setkal s matkou té dívky. Řekla mi, že žijí v chudobě, otec je opustil a že bych neměl brát všechny informace od její dcery vážně.
V dalších dvou letech dívka pokračovala ve svých výmyslech, v září se vracela z dovolené na Ibize nebo Azurovém pobřeží, a na dotaz, proč není opálená, odpověděla, že to není zdravé a ona si dává bacha. Přestože lhala, roli, kterou si určila na počátku, hrála dál. Nikdy jsem jí neřekl, že znám pravdu. Náš kroužek se rozcházel s tím, že o prázdninách míří s tátou a mámou do Ameriky.
Mnohokrát jsem si na tu dívku a její dohrávání vzpomněl. Naposledy při opilosti prezidenta Zemana, která jej zastihla při květnovém vyzvednutí korunovačních klenotů. Laik i očití svědkové měli jasno, prezident byl namol. Přesto jeho kancelář neváhala přispěchat s vysvětlením, že se málem svalil na zeď, klenoty i zem kvůli tomu, že jej postihla viróza.
Člověk by nad tím mávl rukou a modlil se, aby mezinárodní ostuda rychle odezněla. Zemanova parta mluvčích ale další den informovala, že viróza je na ústupu a později měla potřebu dodat, že prezident je zdravý. Dohrávala.
On vlastně dohrává i Zeman. Česko je země, která dlouhodobě okupuje přední příčky v tabulkách spotřeby alkoholu na osobu a podle posledního průzkumu v ní žije 1,5 milionu alkoholiků. Prezident byl tedy vlastně zvolený logicky, a teď dohrává za celou zemi. Potvrzuje, že se tu skutečně velice pije.
Ostatně, na mistrovství v hokeji nás také jeli reprezentovat ti nejzdatnější a na mistrovství světa v rychlobruslení pojede skvělá Sáblíková, nikoli podprůměrná nebruslařka Piskořová. Takže proč by v této zemi neměl být prezidentem muž, který úspěšně podléhá démonu alkoholu?
Prokleté dohrávání. Klidně bych v téhle disciplíně hodil ručník do ringu.

(Tato glosa vyšla v červnu v měsíčníku Náchodský swing)Komentáře [ 1 ]

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)