System Of A Down poctivě provětrali minulost

Sedmnáct tisíc diváků, kteří přišli ve středu na festival Aerodrome na pražské Výstaviště s tím, že jejich srdce tluče pro System Of A Down, muselo být spokojeno. Kalifornská čtveřice nabídla ve svém hodinu a půl trvajícím vystoupení vše, co od ní bylo možné čekat.
Dokázala, že v rockovém světě vytvořila originální, snadno rozpoznatelný zvuk, postavený na dynamickém spojení heavy metalu, hard rocku, melodickém zpěvu a orientálních vlivech. V žilách muzikantů totiž koluje arménská krev a zpěvák Serj Tankian se narodil v libanonském Bejrútu. Od prvních taktů vtáhli posluchače do svého světa a vyplivli je až na konci vystoupení.
Nutno říct, že publikum se mu poddalo snadno. Jeho převážnou část tvořili pamětníci, které kapela oslovila v letech 1998 až 2005, kdy vydala pět svých řadových alb, na nichž byly i skladby, jež tvořily setlist vystoupení.
V roce 2006 se skupina rozešla. Zpěvák Tankian se věnoval sólovým projektům, kytarista Daron Malakian a baskytarista Shavo Odadjian vdechli život formaci Scars On Broadway, která se svou tvorbou původním System Of A Down velmi přibližovala.
V roce 2011 se nicméně původní sestava opět sešla. Na koncertech však jen přehrává skladby, které vytvořila v první etapě společného uměleckého života. Vzhledem k tomu, že Tankian se na svých sólových albech dostal od rocku přes klasiku až k jazzové novince Jazz-Iz-Christ (2013), není divu, že tvorba nových písniček může být pro celek problém. Zvláště, když se jim prý brání stylově vykořeněný zpěvák.
Pražský koncert ukázal, že filozofie a aranže většiny písniček se drží daného rukopisu. Střídají se v nich nálady, muzikanti poletují od bezuzdných metalových pasáží k poklidným, na cestě mezi nimi si vystřihnou trochu arménského folklóru či jiného vlivu z oblasti Blízkého Východu a proloží to pomalejšími skladbami, které v sobě mají nerušivou patetičnost.
Vzhledem k Tankianovu hlasovému rozsahu a touze odvracet se od melodických linek k opernímu zpěvu trochu připomínají Queen. Malakian pak několikrát prokázal, že i on je velmi dobrý zpěvák, možná v té disciplíně menší rutinér než jako kytarista.
System Of A Down zkrátka představili minulost. Svou i rockovou. A byl to velmi dobrý koncert. Americká čtveřice v Praze vystoupila už v roce 1998, v období kolem své první desky, nikoli jako slavná a v roli předkapely thrashmetalových Slayer. V éře své slávy Českou republiku míjela, a tak to ve středu byl přinejmenším „zářez do pažby“ její i diváků.
Nadto jí k tomu, aby připravila nezapomenutelný set, pomohly vcelku nezajímavé předkapely. Metalcore Killswitch Engange ještě přitahoval občasnou nápaditostí, Flogging Molly ale byli stereotypní až běda a punkoví NOFX ukecaní a hudebně archaičtí.

Aerodrome
Výstaviště, Praha, 14. srpna
Hodnocení: 80%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 16. srpna 2013)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)