Melancholie skupiny Ille vtahuje

Ille je pražská skupina, v jejímž čele stojí zpěvačka Olga Königová. Je autorkou melodií, napsala k nim texty a její projev je stejně náladotvorný, jako hudba, se kterou její formace přichází. Debutové album Ve tvý skříni vychází dnes a jedenáct písniček na něm představuje alternativní pop.
Před melodickou pestrost a nápaditost stavějí Ille atmosféru svých písní. Celá kolekce se nese v melancholickém duchu, písně jako by přicházely odkudsi ze severu, jako by se pod nimi podepisovala okouzlenost přírodou Skandinávie a Islandu.
Königová má navíc zajímavý projev. Vystupuje ledabyle, chladně, technicky nevytříbeně, někdy spíš vypráví, než zpívá. Tím funkčně dokresluje náladu toho, co jako autorka písničkám v hudbě i textech dala.
Potíž je, že je nahrávka postavena na skladbách v pomalém nebo středním tempu, pročež na ploše necelých dvaačtyřiceti minut působí poněkud monotónně. Ille nicméně sázejí na to, že své posluchače získají především na neobvyklou atmosféru písniček, na české hudební scéně nepříliš obvyklou.
Dobře k tomu pasuje obal bookletu a také písnička Ledňáčci, kterou si Ille půjčili od Vypsané fixy a zpěvák Márdi v ní hostuje. Zkušeností albu nesporně pomohl i producent Dušan Neuwerth. I proto vyhlíží na debut velmi promyšleně a cílevědomě.

Ille: Ve tvý skříni
Supraphon, 41:45
Hodnocení: 70%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 30. srpna 2013)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)