Editors uchvátili hutností

O síle alb britské postpunkové kapely Editors lze mít možná pochybnosti. Například letošní novinka The Weight Of Your Love nepatří k dechberoucím produktům, byť je nutné ocenit, že při jejím natáčení kapela přežila odchod jednoho člena, nezpronevěřila se své hudební cestě a nabídla nejvíce hitových skladeb, které kdy dala na jedno album vedle sebe.
Živá vystoupení má nicméně úchvatná. Svědčí o tom nejenom její nedělní koncertní zastavení v naplněném pražském Lucerna Music Baru, ale také pozitivní reference z probíhajícího evropského turné.
Už předskakující Belgičané Balthazar nastolili svým inteligentním alternativním rockem důstojnou atmosféru. Jejich skladby se nesou ve volném tempu, mají ale ve své repetitivnosti téměř magickou sílu, která s postupujícím časem stále více vyplouvá na povrch, až posluchače uchvátí a potěší. Disponovali navíc výtečně sezpívanými vícehlasy, což je pro náladu jejich hudby klíčové.
Editors na ně navázali mimořádně povedený a energickým setem. Představili jak písničky ze svého nového alba, tak skladby starší, a v nové pětičlenné sestavě je zvládli s přehledem. Jejich zvuk byl přitom nesmírně hutný, opanoval malý prostor Lucerna Music Baru a sympaticky ze svých útrob nechával zpívat i promlouvat zpěváka Toma Smitha, jenž své party zvládal s profesionální lehkostí.
Pravda, protože měla kapela na začátku vystoupení drobné technické problémy, jednu skladbu po beznadějném úvodu přerušila a spustila znovu. Vyjma této drobnosti to ale byl strhující koncert, jenž odhalil, že v repertoáru Editors jsou písně, které již lze v podstatě považovat za hity.

Editors
Lucerna Music Bar, Praha, 6. 10. 2013
Hodnocení: 80%

(Tato recenze vyšla na serveru Novinky.cz 7. října 2013)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)