Moderní popová mozaika Katy Perry

Tři roky trvalo než americká zpěvačka Katy Perry, jež má v dokladech zapsané civilní jméno Katheryn Elizabeth Hudsonová, vydala nové album. Z předcházející komerčně úspěšné desky Teenage Dream si totiž mohla dovolit celou tu dobu žít. Chvíle úspěchu starého odpovídá chvíli čekání na nové.
Katy Perry angažovala do práce na své aktuálce producentskou špičku i dobré spoluautory písniček. Jména Dr. Luke (chcete-li Lukasz Gottwald), Max Martin či Stargate se mohou chlubit mnoha zajímavými kooperacemi, co víc i úspěšnými.
Album Prism pak nejde v podivných šlépějích doby a nemá potřebu na úkor hudby provokovat co nejvýstřednějšími sexy texty nebo videoklipy, jak to v posledních letech ve stejné oblasti předvádějí Rihanna, Lady Gaga nebo naposledy Miley Cyrusová. Nabízí pokojný pop jednadvacátého století, alespoň pro ty, kteří životních útěchu v tomto hudebním stylu hledají.
Prochází popovou historií. Producenti se podle svého gusta opírali o různé vlivy a období, což nutno přijmout jako záměr, nikoli bezradnost. Vyhnout se určitému stereotypu je ostatně cílem každého umělce.
Zatímco je tedy písnička Legendary Lovers doslova inovativní, okrášlená závany indické i irské hudby, lehká Birthday navazuje na náladu minulé desky Teenage Dream a přináší modelový popový refrén, Unconditionally je zdařilá emotivní balada a Roar zase stylová vypalovačka.
U Walking On Air sice lze mít výhrady k její kýčovitosti, This Is How We Do trochu leze na nervy umělým zvukem i zastaralým scratchingem a This Moment archaickým zvukem kláves evokujícím osmdesátá léta a nástup nové vlny, do mozaiky a záměru alba to nicméně patří.
Katy Perry totiž ve všech skladbách dominuje výrazným hlasem, který je ve výškách až překvapivě jistý a vzrušující. Moderní jsou aranže písniček a sound desky nepostrádá potřebnou vzdušnost pro to, aby nebyl považován za umělý výplod pro současné světové diskotéky.

Katy Perry: Prism
Universal Music, 48:44
Hodnocení: 75%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 21. října 2013)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)