Richard Müller a Fragile jsou i naživo výteční

Pozoruhodný projekt, který nemá na česko-slovenské hudební scéně obdoby. Třeba tak lze nazvat uměleckou spolupráci zpěváka Richarda Müllera a slovenské vokální skupiny Fragile.
Jejich album Hlasy vyšlo v polovině září a nabízí třináct skladeb v úpravách a capella, tedy bez použití jediného nástroje, pouze hlasů. Turné k němu včera doputovalo do Velkého sálu pražské Lucerny, a jelikož byl koncert od dvacáté hodiny brzy vyprodaný, přidali pořadatelé ještě jeden podvečerní.
Přinesl náramný zážitek. Na pódiu byli pouze Müller a sedm členů Fragile. Nikdo z nich neměl – kromě mikrofonu – k dispozici jediný nástroj, přitom během večera mnohé fakticky zněly. Na bicí, trubku nebo saxofon ale dokážou členové Fragile „zahrát“ jen tak přes rty – bez pomoci jakékoli techniky.
Na rozdíl od alba Hlasy bylo jeho živé provedení přímočařejší. Členům Fragile nedovolilo vrstvit nápady na sebe, jak to umožňuje studiová práce, a proto přichystali pro skladby masivní vokální základ a bez slyšitelných chyb, s hravostí a nadhledem, podporovali Müllera.
Ten se vzepjal k výtečnému výkonu. Bylo evidentní, že ho kombinace jeho zpěvu s hlasy členů Fragile naplňuje, i to, že v nových aranžích objevil jiná kouzla svých skladeb.
Niterak za ostatními nezaostával, nepřijal Fragile jen jako zdvořilostní doprovod. Jeho výraz je natolik osobitý, že barvou i stylem přirozeně vplul do zvukových polštářů, které pro něj Fragile vytvořili.
Silnými momenty podvečera byly písničky, při nichž se jako sóloví zpěváci přidali i jednotlivci z Fragile. Štěstí je krásná věc se díky tomu doslova rozzářila a nebylo divu, že publikum nejprve roztleskala, potom rozezpívala a při potlesku i postavila.
Až mystický pak byl zpěv Bohemian Rhapsody, skladby z repertoáru skupiny Queen. Müller se jej nezúčastnil, v uvedeném provedení patří do repertoáru Fragile. Opět se ale ukázalo, jak aranžérsky dokonalá a hlasově náročná skladba to je. A Fragile při jejím provedení mimoděk připomněli, proč je tak nadčasová a milovaná.
Základem koncertu nicméně byly aranžérsky nápadité a na přednes náročné verze skladeb, které posluchači znají v jiných provedeních z Müllerových alb.
I vzhledem ke své původní ryzosti pomohly na svět projektu, který si zaslouží nebýt zapomenut. Je to totiž jako poslouchat nejkrásnější zvuky přírody.

Richard Müller, Fragile
Lucerna, Praha, 1. října
Hodnocení: 90%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 2. října 2013)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)