Flastr za vítr z pošuků

Mezinárodní olympijský výbor by si zasloužil trest za obecné ohrožení. A pořádný flastr k tomu. Napadá mě to vždy, když sleduji v médiích debatu o tom, jak bude na olympijských hrách v Soči nákladná bezpečnost.
Od rána do večera někdo někde tvrdí, že do Soči budou povoláni policejní a armádní složky skoro z celého Ruska, že bude těžké se tam kamkoliv dostat bez povolení, že kontroly zpozdí začátky závodů nebo způsobí, že ti, kteří si zakoupili drahé vstupenky, zahájení závodu nebo zápasu nestihnout, protože jim ruské ozbrojené složky budou projíždět útroby, a to nějaký čas zabere – zvláště když se to dělá pečlivě.
Mezinárodní olympijský výbor se zkrátka rozhodl, že nedemokratickému Rusku přiřkne pořádání olympijských her, tím mu zavře hubu a dá činnost, a tudíž se tamní politici soustředí na to, aby byli co nejvíc vidět v Soči či kolem her a alespoň na čas omezí své aktivity kolem potírání demokracie. Jistě, je to na první pohled chvályhodný krok.
Pitomé ale je, že vybral jako pořadatele her zemi, kterou poměrně dost lidí nenávidí za to, jak se chová a že si s chronickou nenažraností zabírá území, jejichž obyvatelé se bez ní rádi obejdou. V běžném životě to vede k tomu, že se v okupovaných státech občas najde pošuk, který se obepne dynamitem a kdesi v Rusku na nádraží nebo v metru vyhodí do povětří sebe i lidi kolem. Je to poměrně pitomý boj za svobodu, ale existuje.
Mezinárodní olympijský výbor to ví. Přesto rozhodl, že se zimní olympiáda uskuteční v Soči, tedy v z mnoha stran nenáviděném Rusku. A protože existuje pravděpodobnost, že pošuci z okupovaných zemí budou chtít udělat Rusku ostudu a vyhodí se do povětší třeba na hokejovém stadiónu, musí ono Rusko zajistit bezpečnost a modlit se, aby případní pošuci nebyli chytřejší než jeho bezpečnostní složky.
Rukojmí téhle idiotské politické komedie podle scénáře Mezinárodního olympijského výboru a Ruska jsou návštěvníci her a v neposlední řadě sportovci. A protože o tom nebezpečí samozřejmě vědí všichni politici vyspělých států, někteří již dříve prohlásili, že do Soči nepřijedou, což čtu jako vzkaz: „Kdyby tam pošuci něco vyhodili do vzduchu, bude lepší, abychom u toho nebyli. Ještě by to bylo na nás.“ (Hovořím o vyspělých státech a politicích, Zeman do Soči jede.)
A tak se na jednu stranu očekává, že car Putin nejspíš v Soči při výletu do lesa přemůže deset teroristů, které načapá odpočívající u stromu a opásávající se právě mináží (myslím, že už takhle přemohl medvěda, tygra a dinosaura), stejně tak se ale očekává, že to někde může bouchnout.
Jako by nestačilo, že Soči leží v podstatě kus od Afriky a bude tam problém se sněhem (mimochodem, je to nejsevernější místo v Evropě, kde se pěstuje čaj). Ještě aby se tam člověk bál vystrčit nos.
Opakuji: Mezinárodní olympijský výbor by měl jít bručet. Na světě je totiž milión bezpečnějších míst, kde by olympiáda mohla být. Třeba Bělá pod Bezdězem…Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)