Valentýnský masakr od Bowieho

Názvy skladeb některých umělců vyvolávají jistá očekávání. Některé jsou dokonce velmi návodné, a tak se může stát, že dnes večer zasednete se svou milou či milým k přenosu z olympijských her, otevřete si víno, stáhnete u televize zvuk a pustíte si k tomu nějakou písničku. Třeba Valentine’s Day z loňského alba Davida Bowieho The Next Day.
V tu chvíli si ale budete pouštět písničku o školních masakrech. „Valentýn mi řekl, kdo odejde. O pocitech, které si chránil ze všeho nejvíc. O učitelích a hvězdě fotbalu. Je to v jeho malé tvářičce, je to v jeho hubené ruce.“ Tak skladba začíná. Z těch slov je patrné, proč jako čtvrtý singl z desky vyšla už koncem loňského léta, a proč naopak nebyla zveřejněna například dnes, na svátek zamilovaných.
Jde o temnou a trpkou výpověď o teenagerovi Valentýnovi, který vyprávěl příteli o svých plánech. Zmítá se v pocitech neštěstí a je odhodlán ublížit všem, kteří ho nechápou. A tak přichází jeho den – Valentýnský den.
Je jasné, že tu jde o odkaz na školní masakry, které jsou zejména v USA velkým problémem. Přímou inspirací byla zřejmě střelba autisty Adama Lanze, jenž v prosinci 2012 jako dvacetiletý zastřelil na základní škole v Sandy Hook v Connecticutu dvacet dětí a šest zaměstnanců školy. Název skladby vychází z masakru z roku 1929 v Chicagu, kdy na den sv. Valentýna při přestřelce dvou kriminálních gangů zahynulo sedm lidí.
„Je to skladba o lidech, kteří ztratí kontrolu, o lidech, kteří se dostanou ke zbrani a udělají s ní hrozné věci,“ řekl před časem Bowieho producent Tony Visconti magazínu NME. Pro The London Times později potvrdil, že skladba je o střílení na školách a o psychickém stavu mladých útočníků.
Mám trochu dilema, jestli přiložit videoklip k této glose. Ale ano, připojuji ho. Pokud si nechcete – s vědomím, o čem je – dnešní den kazit, tu písničku se prostě nepouštějte.
Bez sebemenší ironie jinak přeju všem zamilovaným hodně štěstí. A mimochodem, ta Bowieho písnička je krásná.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)