Co všechno má vlastně smysl?

Pětadvacet let se snažím dělat poctivě a pokorně práci novináře. Za tu dobu samozřejmě na každém pátém kroku o jejím smyslu pochybuji a mnohdy se tou pochybností sžírám. Aby toho nebylo málo, objevují se lidé, kteří – dílem z lenosti a dílem generačním pohledem na věc – o obvyklostech té práce polemizují.
Například o tom, jestli k napsané recenzi alba patří informace o jeho délce a vydavateli, anebo to už nikoho nezajímá. V daném případě bylo výsledkem ne – bez diskuze. Nikoho to prý nezajímá. A tak zatímco já se domnívám, že servisní informace k napsané recenzi alba patří za vlády ODS i ČSSD, protistrana soudí, že vyhledávat je je pracné, a tak bude lepší obejít se bez nich.
Omlouvám se za klišé, nicméně: žijeme v rychlé době. Ta rychlost znehodnocuje „detaily“, které nám v minulosti připadly nosné. Například při diskuzi o kvalitě nového alba už si s málokým popovídám o kvalitě jeho zvuku, protože doba tuto disciplínu značně devalvovala a poslala ji na hranici bezvýznamnosti. Při poslechu hudby ve formátu mp3 se ostatně těžko nadějete „sluchového orgasmu“, když tento formát ve své nejrozšířenější formě původní nahrávku komprimuje a ořezává její ostří. A že značná část mých kolegů hodnotí v recenzích desky na základě poslechu ve formátu mp3? Když to zkusím namítnout, jsem přímo či nepřímo pobídnut k tomu, abych se vrátil do hrobu. A já tak činím, protože pokud něco nezastavím, je to nový náhled na staré hodnoty.
To všechno je navíc systém spirály, tedy křivky, která obíhá pevně daný ústřední bod a přitom se od něho vzdaluje. Čelit pochybnostem o věcech, které jsme dosud považovali za jasně dané, není pro mnohé z nás přece neobvyklé. Chcete čerstvé pečivo? Ale proč? Vždyť v tom včerejším jsou chemické látky, které mu za určitých okolností (třeba při zmrazení a následném rozmrazení) zachovají dojem čerstvosti.
Spirála se točí dál. Chcete cestovat do zahraničí? Ale proč? Vždyť u nás je tak hezky, a cesta do zahraničí stojí peníze, přitom si z ní přivezete leda tak zážitky a fotky. Chcete poctivé politiky? Proč? Nemůžou přece stihnout rozkrást všechno, my ostatně můžeme krást také.
Má smysl se vzdělávat, když stejně dříve nebo později zemřeme? Má smysl mít přátele? Má smysl láska?
Nemělo by to znít pateticky, i když už to stejně patetické je. Soudím ale, že vynaložit maximum úsilí na to, abychom o svých hodnotách přestali pochybovat, smysl má.

(Tato glosa vyšla v březnovém vydání měsíčníku Náchodský swing)Komentáře [ 1 ]

  • Krystof napsal:

    Pred par mesici jsem kupoval mixak od dje, ktery mi na sebe vyzradil, ze pousti hudbu i pres iphone z youtube. To mi prislo hodne poklesle…

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)