Manic Street Preachers s punkovou dravostí

Předloni v dubnu vystoupili velští Manic Street Preachers v České republice na regulérním koncertu potřetí. V pražské Lucerně to byl znamenitý set, možná nejlepší ze všech, které u nás absolvovali. Ten středeční na stejném místě zůstal trochu za ním.
Ne snad v tom, že by tahle legenda devadesátkového ostrovního punkrocku, která na své cestě vyzkoušela i tradiční rádiový pop a byla v tom mimořádně dobrá, ztratila sílu melodie a přednesu. Dostihla ji ale drobná únava, která byla místy patrná jak v jinak jiskřivém a majestátním zpěvu Jamese Deana Bradfielda, tak v prezentaci skladeb, kdy se nástroje občas ztrácely jeden za druhým a například v písničce You Love Us formace nasadila tak rychlé tempo, že ho musela během času krotit. Možná se ale jen vrátila k punkové dravosti, která je jí z minulosti vlastní.
Trojice posílená o dva koncertní muzikanty má stále co nabídnout. Tentokrát k hitům Motorcycle Emptiness, Everything Must Go, A Design for Life, Revol, Tsunami a dalším přidala ukázky z chystaného alba Futurology. Titulní písnička i další Europa Geht Durch Mich s hostující (v Lucerně z playbacku) německou herečkou Ninou Hossovou naznačily, že po loňské poněkud experimentálně pojaté kolekci Rewind The Film se vrací k tomu, co umí naprosto přesvědčivě, a sice přímočaré písňové formě.
Její skladby totiž mají originální aranže, osobité melodické linky a zejména díky nenapodobitelné barvě hlasu kytaristy Jamese Deana Bradfielda i kouzlo přednesu. Tenhle zlatý poklad si kapela zachovala.

Manic Street Preachers
Lucerna, Praha, 14. května
Hodnocení: 75%

(Tato recenze vyšla na Novinkách.cz 15. května 2014)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)