Posmrtné Jacksonovo album zastínilo dnešek

Idea vydávání posmrtných alb vzbuzuje mnoho protichůdných reakcí. V případě v roce 2009 zesnulého zpěváka Michaela Jacksona se však svět jednoznačně přiklání k verzi „vydávat“. Hudební byznys ví, že desky dobře prodá a bude zisk, vědí to i zpěvákovi pozůstalí a fanoušci jsou nadšení, protože uslyší písničky, které dosud neslyšeli.
Kolekce Xscape je druhou posmrtnou deskou Jacksona. Je na ní osm neznámých verzí písniček, které vznikly v době největší zpěvákovy kreativity, tedy v letech 1979 až 1991. Na dobových albech je ale nechtěl mít.
Výběrem skladeb se pověřil šéf vydavatelství Epic L. A. Reid, jenž produkci svěřil Timbalandovi a dalším tvůrcům, jejichž pracovní výsledky uspívají ve světových žebříčcích. Vzniklo album, které má moderní kabát a o době, v níž Jackson tvořil, prozrazuje dost zajímavého.
Předně potvrzuje, že byl fenomenální a osobitý zpěvák. Písničky se nesou v popdiskotékovém stylu sedmdesátých a osmdesátých let, čili jde o skladby s jasnou melodickou linií a dobře vystavěnými aranžemi. Připočteme-li funkční vokální linky, obdivuhodnou dynamiku skladeb a jistý přednes, lze konstatovat, že dobře definují plodnost doby svého vzniku.
Těžko proto nějakou vnímat jako odpad. Byť jde o nevybrané písně na alba, bezezbytku nechávají mnohé pokusy současných popových „ikon“ blednout závistí.
Xscape je album, které udělalo zesnulému Jacksonovi dobrou vizitku. Žádné jeho obracení v hrobě se nekoná. Obrazně řečeno − může se dmout hrdostí.

Michael Jackson: Xscape
Epic/Sony, 34:35
Hodnocení: 85%

(Tato recenze vyšla 16. května 2014 v deníku Právo)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)