Paul Anka mi to nandal

Dovolte mi jedno ryze osobní vyznání. Nemůžu říct, že bych od koncertu dvaasedmdesátiletého kanadského zpěváka Paula Anky nic nečekal. Znám samozřejmě jeho pecky, včetně té nejslavnější – Diany, a znám a mám rád i písničky, které na svém probíhajícím turné zpívá a jež proslavili jiní interpreti. Na Ankův koncert jsem přesto šel s tím, že je to vlastně má novinářská povinnost a že se uvidí.
To, co na něm ale v úterý večer Anka předvedl, mi otevřelo oči a rozbušilo srdce. Je totiž vyslancem pop music padesátých a šedesátých let minulého století. V té době na pódia zásadně lezli jenom zpěváci, kteří uměli zpívat. Poslechněte si nějaké skladby z té doby…
Anka zpívat umí. Není sice žádný ekvilibrista, ale má znamenitý výraz, jistý hlas a umí lkát i křičet, naléhal i vtipkovat. S touhle výbavou na mě a mnoho stovek dalších v úterý v Kongresovém centru vyrukoval, a nebylo to zdaleka všechno. Byl vtipný, upřímný a pokorný.
Nastoupil hlavním vchodem do sálu, takže hned v úvodu prošel mezi nadšenými diváky. Dlouho mu Václav Neckář nechtěl pustit ruku, Anka se totiž s publikem vřele zdravil, ženy pusinkoval a muže vítal poněkud chlapštěji. Karel Gott pak ve chvíli, kdy dohrál Ankův doprovodný big band instrumentálku, vstal a tleskal ve stoje mezi prvními.
Legenda světové pop music předtím poslala oba kameramany stranou, aby nezacláněli lidem, kteří si za vstupenku na koncert zaplatili (nikdy jsem takové gesto na koncertě neviděl). Přijal květiny od dvou dam přímo na pódiu, udělal svou fotku na mobil hned několika lidí, procházel při písních řadami diváků a přátelsky se s nimi zdravil i fotil a do toho ještě vzpomínal na své kamarády, mrtvé hudební hvězdy, a zpíval jejich písničky.
Když koncert začínal, chlapík vedle mě pískal jako na vystoupení Beatles. Říkal jsem si, že by si to mohl odpustit, vždyť přijel jen Anka. Kdybych ale uměl pískat na prsty, pískal bych za chvíli s ním. Namísto toho jsem plácal jako o život a myslel na to, jak je to skvělé, když zpěvák není jenom bavič, ale je především zpěvák.
Paul Anka to mé bigbítové pýše nandal. Přijímám to s úctou.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)