Smrtící zdrobněliny

Začalo to před lety, v době, kdy jsem měl svého psa jménem Dez, což byl jediný bígl na světě, který neutíkal a pach zvěře v lese jej nechával okázale chladným. Při jednom z prvních venčení se nad ním sklonila jistá dáma a začala: „No to je ale krásňoučkej pejsánek krásně zbarveňoučkej. Jestlipak je na tebe páníček hodnej?“
„Kdo jestli je na něj hodnej?“ zeptal jsem se nevěřícně,
„No páníček. Páníček,“ zopakovala pro jistotu dáma a já v duchu odvětil: „Jakej páníček, kurva?“, zatímco nahlas jsem řekl „Hmmm.“
Podotýkám, že ono společensky nepřijatelné slovo „kurva“ jsem v tu chvíli považoval za mnohem přijatelnější než slovo „páníček“. Potvrdilo se totiž tehdy mé dosavadní tušení: nesnáším zdrobněliny!
V mluvě majitelů psů je jich ale požehnaně. Takže jsem v následujících letech slýchal věty hemžící se různými ňamkami, haminkami, paničkami a granulkami, a získával jsem ke zdrobnělinám větší a větší odpor. Později se přirozeně přenesl do dalších oborů, zvláště – a to je mimořádně hnusné – do oblasti stravování.
Bývaly zlaté časy, kdy jsem si objednal kuře se salátem a k tomu rajčatovou polévku. V posledních letech se ale většina pinglů evidentně zbláznila a začala mi nabízet kuřátko se salátkem a rajčátky. Anebo prsíčka, jehňátko, selátko, páreček, polívčičku nebo šopáček.
V pátek večer jsem to už v jedné restauraci nevydržel. Když mi pingl nabídl prsíčka se s rajčátky, zeptal jsem se ho, jestli má pocit, že mluví s nějakým debilním retardovaným idiotským ichtylem. Tiše na mě civěl a já se zvedl se slovy, že až se naučí normálně mluvit, může mi dát vědět a já si přijdu dát kuřecí prsa s rajčaty. Ona totiž ta malá rajčata jsou rajčata keříková, nikoli rajčátka.
Vztekle jsem opustil lokál a zamířil k tomu vedlejšími. Před vstupem do něj mě ale zarazila třesoucí se rukou na tabuli napsaná nabídka: jarní salátek.
Cítil jsem, jak se mi dramaticky rozbušilo srdce. Abych předešel svému prvním infarktu v tomto století, zamířil jsem do pizzerie. Chlap jako hora mi tam naštěstí nabídl pizzu. Kdyby mi totiž nabídl pizzičku, seřezal bych ho.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)