Queens of the Stone Age. Bolest a slast

Americká rocková pětice Queens of the Stone Age má již řadu let v České republice velkou fanouškovskou základnu. Protáhla se koneckonců závěrem dostatečně vynalézavým a hudebně veskrze svobodným koncem devadesátých let minulého století a ani v tom novém neztratila nic ze své rockové pravověrnosti. Starší na ni nedají dopustit, mladší ji objevují.
Styl zvaný stoner rock, tedy syrový bigbít postavený na zvuku kytar, obalila alternativním hávem, už dávno do něho zasadila znělé linky kláves, ovšem podstata její tvorby se nikdy zásadně nezměnila.
V Praze hrála v zaplněném karlínském Fóru divákům, kteří si v její tvorbě vždy libovali. Naservírovala jim hlučný koncert, v němž se hudební slast mísila s bolestí, ale výsledný dojem byl veskrze pozitivní.
Až k prahu bolesti sahal nevybíravý zvuk vystoupení. Za hlasitými kytarovými riffy se často zpěv Joshe Hommea ztrácel a místy s sebou bral i melodické linky, které jsou na albech kapely patrné.
Jestliže se předskakující Australanka Brody Dalle v podobném zvukovém masivu postupně ztrácela a své přímočaré punkrockové vypalovačky nedokázala zbavit vrstvy stereotypu, Queens of the Stone Age na to šli jinak.
V jejich skladbách jsou totiž spektra zvuků a kytarových riffů, které bylo lze i v tom halasu rozeznat. Některé skladby s dynamičtějším rytmem odhalily krásu tvorby formace tak, jak je zaznamenána na jejích šesti studiových albech, jiné ji ponechalo nadmíru drsnou.
Queens of the Stone Age jsou totiž nositeli nápaditých, pečlivě strukturovaných skladeb se silnými melodickými linkami, syrovým zpěvem Joshe Hommea a chytrými aranžemi. Protože je to „rodinné zlato“ kapely, tato skutečnost stála na konci koncertu výš než masivní a leckdy až nečitelný zvuk, jenž jej od začátku do konce provázel.

Queens of the Stone Age, Brody Dalle
Forum Karlín, Praha, 11. srpna
Hodnocení: 75%

(Tato recenze vyšla 13. srpna 2014 v deníku Právo)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)