Nizozemsko není Holandsko. Jaromírovi je to ale fuk

Mistr ticha a otřepaných vtípků v úterý večer opět úřadoval. Fotbalový zápas našich hráčů s Nizozemskem komentoval Jaromír Bosák, z pro mě nepochopitelných důvodů ten, který komentuje všechny důležité fotbalové zápasy v České televizi.
Když bylo v létě mistrovství světa, mohl jsem v klidu přepnout na slovenskou televizi a dozvěděl jsem se o zápasech i hráčích v dramatičtějším komentáři více než od zmíněného Bosáka. V úterý večer jsem ale neměl kam přepnout. Mohl jsem leda tak stáhnout zvuk, což jsem také po nějakém čase udělal, anebo naslouchat hlasu znaveného vypravěče.
Dobrá. Přijímám fakt, že Bosák je nejpopulárnější český fotbalový komentátor, zvláště když nikdo jiný vedle něho ve státní televizi nedostane prostor (mimochodem, kdekterý komentátor Sportu 1 nebo Digisportu je z mého subjektivního pohledu zajímavější, živelnější, nesebestředný a lépe informovaný). Překousl jsem rovněž fakt, že jsem si na začátku přenosu musel vyslechnout poměrně fádní podobenství o tom, že by se Bosák rád „zakousl do zralých pomerančů“, čímž jistě myslel Nizozemce. Přimhouřil jsem i oči nad poznámkou o tom, že snad všichni nizozemští příznivci nepřijeli do Prahy s karavany (jako by s karavany cestovali po Evropě jenom Nizozemci). Smířil jsem se i s tím, že zhruba od patnácté minuty ctil komentátor ticho a moc toho nenamluvil.
S čím jsem se ale nesmířil, je to, že tato hvězda České televize (tedy instituce, která by měla dbát na to, jak její lidé mluví a co říkají) zarputile považuje Nizozemce za Holanďany. Holandsko je přitom pouze část země, která se jmenuje Nizozemsko, třeba i Nizozemí. Ten, kdo připravoval titulek o skóre k zápasu, to nepochybně věděl. Bosák ale tuto základní informaci neměl. A neměl ji nikdy, na nedávném mistrovství světa tento omyl prosazoval také.
A tak podle něho hráli naši fotbalisté s výběrem středozápadní části Nizozemska. To je totiž Holandsko. Ani by mě nepřekvapilo, kdyby příště představil český fotbalový tým jako celek Moravy.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)