Ivan Hlas tvoří s úctou ke svému rukopisu

Je málo tak charakteristických skladeb jako ty prezentované Ivanem Hlasem. Šedesátiletý písničkář to na svém novém albu Vítr ve vlasech potvrdil hned několikrát.
Na zmíněné album nechal své příznivce čekat šest let. Během nich on sám vyčkával na impuls, pobídku k tomu, že o jeho písně je stále zájem a že dostane možnost napsat lepší, než byly například Na kolena nebo Malagelo. U příležitosti svých šedesátých narozenin tu možnost dostal, a tak vznikla deska, která rozhodně patří k nejlepším a nejvyrovnanějším, které kdy natočil.
Vůbec nevadí, že na ní není takzvaný hit na první poslech. Pokud totiž písničky dostanou prostor, dokážou se pěkně vmísit do paměti a působit tam příjemnou náladu i pocit. Pro Elišku, Jindy, Pod čepicí či Všude je ráj, to jsou skladby, které nejsou vtíravé, mají v sobě pozitivní náboj a ve druhém sledu i potřebnou melodickou přilnavost.
Přitom nijak výrazně nevyčnívají nad ostatní. Tucet skladeb na albu je vyrovnaný, a přispívá k tomu jak pěvecký výraz Ivana Hlase, tak i velmi pečlivá práce celé jeho kapely. Dobré instrumentální výkony zůstávají ve službách písniček jako celku, byť by kytarista Norbi Kovács i violoncellista Jaroslav Nejezchleba některé své pasáže mohli klidně považovat za velmi dobré, tudíž bezmála sólové.
Z celého alba je cítit životní zkušenost. Hlas zpívá o lásce a vztazích, o svých náladách a láskách k lidem i místům. V textech přitom volí slova, která naprosto korespondují s hudební atmosférou skladeb a nemají nejmenší tendenci rušit nějakými neobratnostmi.
Vítr ve vlasech je album, které si zaslouží pozornost. Zastihlo Hlase a jeho spoluhráče jako osobnosti, které výborně ovládají svou práci, ale přitom dokážou posloužit písničkám jako takovým.
Revoluci od téhle desky ostatně jistě nikdo nečekal.

Ivan Hlas: Vítr ve vlasech
Warner Music, 47:59
Hodnocení: 70%

(Tato recenze vyšla 22. září 2014 na serveru Novinky.cz)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)