Pomalé zabíjení jazyka

V posledních asi pěti letech se poměrně zásadním způsobem mění český jazyk. Mění se v tom smyslu, že připouští tvary, které byly léta považovány za nesprávné. Jelikož je rychlá doba, děje se to potichu a velmi rychle, bohužel za zády lidí, kteří češtinu používají a ctí.
Dnes už je v pořádky napsat místo slova také slovo taky, protože to spisovná čeština připouští. Stejně tak je v pořádku napsat umí i umějí, protože to spisovná čeština, bez ohledu na pravidla, podle kterých se tyto tvary léta letoucí vytvářely, připouští. Kdykoli se zajdu v redakci Práva, kde pracuji, zeptat na nějaký češtinský problém do korektorny, jinak podle mě nejdůležitějšího oddělení profesionálně dělaných novin, odcházím zklamán, neboť se ukáže, že čeština, respektive Ústav pro jazyk český připouští v podstatě kde co.
Mám pocit, že by neměla, respektive neměl. Jednak si nejsem jist, jestli je to v jejich kompetenci (a pokud ano, jestli je to správné), a také si myslím, že půjde-li to dál tímto tempem, během deseti let se český jazyk dostane na úroveň esemesek a krátkých zpráv na Facebooku.
Myslím si zkrátka, že správnost českého jazyka by neměli určovat neschopní nebo líní lidé, kteří nejsou ochotni naučit se její pravidla. V době, kdy knihy, do novin, časopisů a samozřejmě na internet píše kdekdo, to tak ale je. Hlupáci používají špatné tvary slov i vět tak dlouho, že jim čeština podlehne a lidé, kteří by ji měli obhajovat a hýčkat, vyhlásí, že je to tak přípustné.
Bývaly časy, kdy jsem se z knih, novin a časopisů správnosti českého jazyka učil, a bylo to jisté a bezpečné, protože si v redakcích nedovolili jazyk prznit. Dnes mě z některých výtvorů jazykových amatérů prohlašujících se za spisovatele, novináře, komentátory či hlasatele, jímá hrůza.
A víte, co je na tom nejhorší? Nakonec se stejně stane to, že z vás přesila jazykových trotlů v nějakém sporu udělá hlupáka. Vždyť přípustné je přece skoro všechno.Komentáře [ 2 ]

  • David napsal:

    Takový Tomáš Kraus na Primě. To je prznitel.

  • wuxia napsal:

    Prznitelé jsou všichni v televizním zpravodajství. Nejvíc mě vytáčejí vazby jako „více jak“, „na druhou stranu“ nebo „XY se měl dopustit činu toho a toho“.

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)