Chlap, který přiznal, že kradl

Často se stává, že člověk něco ukradne. Málokdy se stane, že to přizná, protože by to musel vrátit nebo za to pykat. Na hudební scéně se krade také, v posledních letech víc než předtím. One Direction na tom postavili svou kariéru, a skoro pokaždé se zapírá.
Teď ale přišel Sam Smith, britský písničkář, který řekl, jak to bylo. Již loni v říjnu, bez medializace, přiznal, že v jeho megahitu Stay With Me je pořádný kus písničky I Won’t Back Down amerického hudebníka Toma Pettyho. Ten ji napsal s Jeffem Lynnem na konci osmdesátých let a vydal jako úvodní singl z debutové sólovky Full Moon Fever (1989). Do médií se to dostalo o víkendu.
Podobnost podstatných částí obou skladeb je patrná. Smithova písnička má v refrénu melodii, kterou Pettyho písnička začíná a nese ji. Přiznání bylo na místě. Případný soudní spor by Smith prohrál, což by jeho kariéře neprospělo.
A tak se loni v říjnu dohodli. Podle serveru Consequence of Sound si Tom Petty i Jeff Lynne připsali pětadvacetiprocentní podíl na autorství Stay With Me – každý dvanáct a půl procenta. Další podrobnosti nejsou známy. Pokud by však oba hudebníci dostali za spoluautorství peníze i zpětně, jejich konta by to jistě rozveselilo.
Smith z toho vyjde jako poctivec, který přiznal krádež. To se odpouští, tím spíš, když je to podle mě opravdu písničkářský borec. Takže všechno dobré.
Porovnejte si obě pecky.

Sam Smith – Stay With Me

Tom Petty – I Won’t Back DownPřidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)