Když v klipu stále nalézáme, je výborný

Je skvělé, když je třeba se nad uměleckým dílem zamyslet a je možné v něm nacházet různé pohnutky, podoby, impulsy i překvapení. Subjektivně si myslím, že se to aktuálně podařilo australské zpěvačce, která si říká Sia, a to konkrétně ve videoklipu k písničce Elastic Heart. V mainstreamu je to velmi silné umělecké dílo.
Není to tak dávno, co hudební svět ohromil osobitý tanec dvanáctileté Maddie Ziegler. Stalo se to ve videoklipu k singlu Chandelier, jenž nyní patří s více než 446 miliony zhlédnutími k nejsledovanějším vůbec a má i nominaci na Grammy.
Na začátku tohoto roku sáhla australská zpěvačka po mladičkém objevu znovu. Představila videoklip ke skladbě Elastic Heart. Je to duet s The Weekndem, jenž je součástí soundtracku k druhému dílu trilogie Hunger Games. Figuruje však i na jejím prvním mainstreamovém albu 1000 Forms Of Fear, a právě v této podobě, bez zpěváka, se písnička dočkala originálního a rozporuplně přijatého vizuálního ztvárnění.
V klipu proti sobě v obrovské ptačí kleci bojují dívka Maddie Ziegler a herec Shia LaBeouf, známý například z trilogie Transformers. Nezletilá tanečnice má přitom na sobě totéž, co ve videoklipu k písničce Chandelier, tedy jednodílné spodní prádlo tělové barvy. Stejné je i oblečení herce a velmi neobvyklé jsou výjevy, které klip přináší. V tu chvíle můžete začít přemýšlet o tom, co za tím vším je.
V loňském rozhovoru s Howardem Sternem Sia například přiznala, že neměla dobrý vztah s otcem. Údajně na ni žárlil. „Je úžasný kytarista. Myslím, že ze mě má radost, ale současně si myslím, že není možné nevidět to. Představte si, že něco, co chcete, má někdo jiný. Není to žárlivost, možná závist,“ vysvětlila. Dodala, že její otec měl dvě osobnosti – jednu pečlivou a jednu, při níž bylo třeba se ho bát.
Později na Twitteru uvedla, že v klipu Elastic Heart nejde o ztvárnění boje s otcem, ale o její vlastní vnitřní konflikt. Klec lze vnímat jako její duši, ve které bojují, nebo kdysi bojovaly různé motivy chování. Jeden je uvězněn ve strachu, druhý se chce osvobodit.
A možná jde přístup k lásce. O té je ostatně text písně. Třeba je to konflikt mladické naivity a zamilovanosti versus zkušenosti, která vede k opatrnosti a strachu z dalšího zklamání.
Názory na klip se různí a není divu, že Sia musela reagovat i na obvinění z pedofilie. „Čekala jsem stížnosti související s pedofilií. Řeknu k tomu jen, že Maddie a Shia jsou podle mě jediní herci, kteří mohli ztvárnit tyto dvě mezi sebou soupeřící podoby. Omlouvám se všem, které se tento záměr dotkl. Mým cílem bylo vytvořit emotivní obsah, ne jím někoho urazit.,“ vysvětlila.
Dodejme ještě, že dvanáctiletá Maddie Ziegler je Američanka. Dostala už nějaké role v seriálech a vedlejší ve filmech. Nejvíce se ale proslavila ve videoklipech, a konkrétně v těch, do nichž ji obsadila Sia.
Osobně očekávám, že se brzy objeví v hlavní roli v nějakém velkém filmu. Jako herečka i tanečnice je podle mě skvělá.

Sia – Elastic Heart:

Sia – Chandelier:Komentáře [ 1 ]

  • Milada Nevrlá napsal:

    … A skvělý je i tento Váš článek. …nejen to úžasné a talentované děvče (vlastně obě děvčata, a rozhodně i Shia LaBeouf ;)

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)