Před dvaceti lety zmizel Richey James Edwards. Žije?

Někdy ve čtyřiadevadesátém roce jsme měli možnost vyjet do Mnichova na koncert milovaných velšských Manic Street Preachers. K tomu se podařilo dohodnout s kapelou rozhovor, při kterém na nás vyšel i kytarista Richey James Edwards. Mluvil tiše, byl nervózní, těkal očima po místnosti, a když dal ruku na stůl, nebylo možné přehlédnout, že má na paži cosi vyřezané. Nožem do kůže. Bylo to čerstvé.
Přesně 1. února 1995 zmizel. Někdy v sedm ráno odešel z londýnského hotelu a už se nevrátil. Auto tehdy sedmadvacetiletého muzikanta bylo nalezeno poblíž Severn Bridge a předpokládalo se, že si vzal život. V listopadu roku 2008 byl pak oficiálně prohlášen za mrtvého.
Tělo se nicméně nikdy nenašlo, dopis na rozloučenou také ne. Jeho kapela Manic Street Preachers jeho místo nikdy neobsadila. Už několik týdnů po kytaristově zmizení a marném pátrání prohlásila, že s ním napořád počítá.
Po roce 1995 se několikrát objevily informace, že byl Richey James spatřen. Kdosi ho prý viděl v Goa v Indii a někdo jiný na Kanárských ostrovech. Jeho sestra Rachel Elias v jednom z rozhovorů v roce 2000 řekla, že je přesvědčena o tom, že bratr žije. Spolupracuje se soukromými detektivy a přáteli a dodnes ho hledají. V lednu v rozhovoru pro The Sun svou naději zopakovala. Prohlásila, že podle ní bratr odešel, aby naplnil svou představu o ideálním životě. Prý žije a policie v pátrání po něm odvedla mizernou práci.
Oficiálně je Richey James mrtvý. Protože nikdy nebylo nalezeno jeho tělo a o té oficialitě se mezi rodinou i fanoušky kapely pochybuje, mějme naději, že tenhle originální umělec, svébytný textař i hudebník našel smysl života a jednou se objeví.
Dnes je to dvacet let. Takže si večer pusťme album Generation Terrorists (1992), Gold Against The Soul (1993) či Holy Bible (1994), které s kapelou nahrál, a vzpomínejme.

Manic Street Preachers – You Love Us

Manic Street Preachers – Slash’n’BurnKomentáře [ 1 ]

  • Struskar napsal:

    Vzory se hledají neskutečně těžko. Tihle kluci z Manic street preachers těmi vzory( v této podělané době) jsou. Richey si zvolil cestu takovou, jakou chtěl on sám. Nikdy na něho nezapomenu. Díky za všechno, Richey.

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)