Jsi rapper? Nejspíš tě zabijí. Jsi rocker? Asi se vybouráš?

Když umře nějaký rapper, nejčastěji je zavražděn. Když umře rocker nebo metalista, jde nejčastěji o nehodu. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnili australští vědci. Tým vedla profesorka Dianna Theodora Kennyová z Univerzity v Sydney a výsledky poslední práce navazují na průzkumy, které tým provedl v minulosti.
Nedávno zveřejnil nejčastější příčiny smrti v několika žánrech (rock, metal, rap, hip hop, pop, jazz, blues, country, gospel, R&B, punk, elektronika, folk a world music), přičemž Kennyové tým pro výsledku průzkumu sledoval zejména dění na americké hudební scéně. Příčiny smrti pro svůj průzkum rozdělil do pěti kategorií – nehoda, sebevražda, vražda, srdeční choroba a rakovina.
Při nehodách nejčastěji umírají metalisté (36%), punkeři (30%) a rockeři (24%). Nejméně úmrtí při nehodách mají na svém kontě naopak jazzmani (10%) a bluesmani (9%).
Sebevraždy nejčastěji páchají metalisté (19%) a punkeři (11%). Nejméně sebevražd mají na kontě umělci z oblasti r’n’b (1,6%) a gospelu (0,6%).
Vražděni jsou nejčastěji hiphopeři a rappeři, v obou žánrech se to týká 50% úmrtí. Nejméně bývají vražděni jazzmani (1,9%) a countryoví hudebníci (1,6%).
Pokud jde o srdeční nemoci, těm nejčastěji podléhají bluesmani (28%). Za nimi jsou countryoví umělci (23,5%) a ti z oblasti r’n’b (23,2%). Na opačném pólu tabulky jsou rappeři (6,9%) a hiphopeři (6,1%).
Rakovině nejčastěji podléhají folkaři (32,3%) a jazzmani (30,6%). Nejméně pak rappeři (7.6%) a hiphopeři (6,1%).
Nejvíce úmrtí, která byla pro průzkum takříkajíc použita, se odehrálo mezi pětadvacátým až třicátým rokem života toho kterého nešťastníka. Nejvyššího věku se podle průzkumu dožívají jazzmani a bluesmani.
Je třeba dodat, že Kennyové tým nezkoumal jiné příčiny smrti, takže nebral ohled na to, jestli někdo zemřel přirozenou smrtí nebo na otravu hadím uštknutí. Tito mrtví se zkrátka statistického zkoumání nemohli zúčastnit.

Průzkum úmrtíPřidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)