K čemu je víra, když pilot letí dolů

Když mám někam letět (letadlem), zajdu ke své astroložce a zeptám se jí, jestli doletím. Zatím mi vždycky řekla, že ano. Minule dokonce tvrdila, že mě zpáteční let bude bavit, a ukázalo se, že měla pravdu. Jistě hlavně proto, že bylo fajn jídlo a na radu sestry jsem začal žvýkat a cumlat bonbóny už v Řecku před odletem, takže mě při přistávání v Praze tak zoufale nebolela hlava.
Bojím se létání. Moji blízcí dobře vědí, že kdy se blíží má cesta letadlem, jsem paranoidní už dva týdny předem, jímá mě předčasný žal z vlastního úmrtí a zvýšeným počtem vykouřených cigaret se pokouším o řízenou sebevraždu, kterou mám po celou dobu tak pevně pod kontrolou, že k ní nikdy nedošlo. Při mém prvním letu na Tenerife mě letuška – vida, že jsem vysoký a statný muž – posadila k nouzovému východu a dávala mi lekci, jak se mám chovat, kdybychom se náhodou řítili k zemi. Zjevně si nevšimla, že osm z devíti minut jejího přednesu jsem neslyšel, neboť jsem se ocitl v hlubokém obranném bezvědomí.
Minule mě cestou do Řecka vytáčelo roční dítě v náruči mého souseda, které vesele cintalo do bryndáku, pšoukalo, načež na něho jeho otec dělal grimasy a ono se rozesmálo tak, že mi poprskalo rekordně roztřesenou ruku. Nadto miluju kanadský seriál Letecké katastrofy, takže moc dobře vím, že stačí špatně vysoustružený šroubek nebo pitomý amatérský majitel práškovacího letadla sedm kilometrů nad zemí a jsme v loji.
Jsou tu také statistiky, které si mimoděk vedu. Vypadá to, že letadla padají zhruba jednou za pět měsíců. Mám-li tedy letět v srpnu, byl úterní pád airbusu společnosti Germanwings mimořádně nešťastný. Samozřejmě ze samotné podstaty, ve druhém sledu i proto, že březen plus pět měsíců je… srpen.
A pak je tu neslavný fenomén pilotů sebevrahů. Podle dnešních zpráv se prý druhý pilot z onoho airbusu rozhodl napálit to s letadlem rovnou do skály. Pokud bude takových pilotů ve vzduchu přibývat, počet měsíců mezi leteckými neštěstími se bude statisticky ztenčovat a já se dostanu do situace, kdy nebudu moci na létání ani pomyslet.
Ostatně, teď jsem na tom stejně špatně. Statisticky je v srpnu řada na mně. A co je víra v dobrý dolet proti statistice?!
Zajdu k astroložce.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)