Ryzí rockový koncert padesátiletých Scorpions

Jedním z těch koncertů, které jsem si nemohl nechat ujít, bylo páteční pardubické vystoupení německých Scorpions. Kdysi mi do redakce časopisu Big Beng! chodil jeden jejich fanoušek, který je znal tak dokonale, že měl telefonní čísla na členy kapely a nemluvil o ničem jiném. Přiznávám, že mě v té době kvůli tomu ta kapela trochu štvala, protože bych si rád od toho fanouška vyslechl třeba i názor na jinou partu či konjunkci Luny a Venuše v nativním horoskopu. Až když jsem pak byl u jednoho rozhovoru s ní a zjistil, že kytarista Matthias Jabs je fajn chlapík, který dokonce umí vyprávět vtipy, vzal jsem formaci na milost.
Před pěti lety se Scorpions rozhodli skončit. Jejich manažer jim nakukal, že by tak měli učinit na vrcholu sil a oni ho poslechli. Je pravda, že pokud měli odejít na vrcholu, nebyli by tu už od devadesátých let. Jenomže argumenty manažera byly prý silné. Tedy silné do té doby, než kapela hrála poslední koncerty a na vlastní kůži se přesvědčila, že z rockových pódií se neodchází. Buď vás z nich odnesou, anebo na nich zůstanete až do posledního vydechnutí. Za pár měsíců proto svůj konec odvolala.
A tak jsem v pátek na koncertě v Pardubicích potkával vrstevníky, zdravil se s nimi jako o život a zjistil jsem, že se na koncert těším. Možná při něm skupina neměla ten drajv jako kdysi. Klaus Meine ale zpíval, co to dalo a zcela správně si přehodil přes záda českou vlajku, kterou mu podali čeští příznivci z pod pódia. Legrační bylo, že v den sedmdesátého výročí osvobození naší země několika armádami na ní bylo napsáno „Vítejte doma“. Ale co, fanoušci to mysleli jinak a upřímně.
A tak pětice z Hannoveru hrála jednu starou pecku za druhou a přidala, tuším, dvě písně z nového alba, publikum zpívalo, jako by to bylo naposledy, a celou pardubickou arénou se z mého pohledu nesla ona pravověrná rocková víra, která v dnešní době velí milovat každého, kdo ten zatracený, přesto nekonečně krásný bigbít dělá a poslouchá. Ať už je to Metallica, Kabát nebo Tonda z Dolních Břežan.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)