Sir Nicholas Winton byl člověk

Zpráva o smrti sira Nicholase Wintona mě zasáhla. Považuju ho totiž za jednoho z největších hrdinů posledních desetiletí, protože je to člověk, který zachránil život tolika lidem, že by si za to zasloužil Nobelovu cenu míru a svatořečení.
V letech 1938 a 1939 v Československu organizoval odjezdy židovských dětí do Británie, obstarával formality potřebné k jejich přepravě po železnici, zařizoval jim doklady a přijetí v britských rodinách. Zemřel 1. července, v den, kdy před šestasedmdesáti lety odjel z Prahy vlak s největším počtem dětí. Do bezpečí jich podle BBC tehdy zamířilo 241. Celkem jich Winton zachránil 669.
Po válce se ve vší skromnosti živil jako makléř a ani nejbližší příbuzní neměli tušení o výše popsané kapitole jeho života. Do povědomí veřejnosti se dostal až díky setkání se svými zachráněnými „dětmi“ ve studiu BBC v roce 1988.
Mohl jsem mít příležitost potkat se s ním a stisknout mu ruku. Neudělal jsem to ale, protože kolem něho bylo tolik jiných, že jsem to vzdal. Asi bych toho měl litovat, ale tehdy mu zcela přirozeně měli tisknout ruku především ti, kterým zachránil život.
Smutek, jenž jsem možná až nečekaně při zprávě o jeho smrti pocítil, vyrovnávají naděje a víra, že takových lidí dnes na tomhle světě běhá dost. Bez publicity a touhy být za cokoli odměněn.
Vždycky jsem miloval rock’n’rollové hvězdy a jejich osudy. Sir Nicholas Winton ale stojí vysoko nad nimi. Je pro mě symbolem slova člověk.
Díky za příklad, frajere Wintone.Komentáře [ 2 ]

  • Karolína napsal:

    Wow, teď mě to též zasáhlo. Byl to úžasný člověk, který zachránil tolik dětí. Nemůžu tomu uvěřit, že zemřel. Je to šok. A to jsme podepisovali petici, aby dostal Nobelovu cenu za mír. On by si to zasloužil. Ale teď už tu cenu získat bohužel nemůže. R.I.P Nicholas Winton

  • Jitka napsal:

    Díky Jardo. Jitka

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)